Yer seçiminde bir hata yok

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar: Üzüntümüz çok büyük... TOKİ konutlarının yer seçiminde ve yapımında bir kusur görünmüyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Samsun'un Canikli ilçesinde meydana gelen sel felaketiyle ilgili bir açıklama yaparak, TOKİ konutlarının yer seçiminde herhangi bir hatanın bulunmadığını söyledi. Kentsel dönüşüm çalışmalarını başlatmak amacıyla Bursa'ya gelen Bakan Bayraktar şunları söyledi:

'GEREĞİ YAPILACAK'
"Ölenlere Allah'tan rahmet, ailelerine sabırlar diliyorum. Bu bir afet. Şimdi arkadaşlardan bana bilgi verdi. İnceleme yaptılar, fotoğrafları bana gönderdiler, siz onları da inceleyin. Şu anda Samsun Valisi, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve TOKİ elemanları yerinde çalışıyorlar. Fakat bizim binalarda afet imar ve proje ölçüsünde orada bir hata yok. Diğer durumlarında nasıl olduğu belli. Tabi burada üzüntümüz sonsuz. Binaların yapımında, dizaynında projesinde bir hata yok." Gençlik ve Bakanı Suat Kılıç da hükümet olarak sel felaketinin yaralarının sarılması için ne gerekiyorsa yapacaklarını ifade etti. Samsun Valisi Hüseyin Aksoy başkanlığında oluşturulan Kriz Masası'ndan düzenli bilgi aldığını, vurgulayan Kılıç, şöyle devam eti: "Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcımız Sayın Aslan Karanfil'i felaket bölgesindeki gelişmeleri takip etmek üzere Samsun'a gönderdim. Kaybolan vatandaşlarımızın bulunması için olağanüstü bir çaba sarf ediliyor. Benzer acıların yaşanmasına sebep olacak tüm eksikliklerin, varsa kusurların giderilmesi için her türlü tedbiri olacak, tüm imkânlarımızı Samsun'umuz için seferber edeceğiz. Allah, milletimize bir daha böyle felaketler yaşatmasın."

YAĞIŞLAR SÜRECEK
Öte yandan Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Samsun'da meydana gelen nedeniyle; Samsun Valiliği'ne 500 bin lira, Sinop Valiliği ise 300 bin lira acil yardım ödeneği gönderildiğini bildirdi. Ayrıca Genelkurmay'a bağlı 3 helikopter de bölgeye gönderildi. Türk Kızılayı Samsun Şube Başkanı Mustafa Keskin de "70 çadır, 375 battaniye, 117 adet mutfak seti, 174 adet yatak ve seyyar ikram araçları hazır. Kızılay ekipleri bölgede durum tespiti yapıyor. Afetzedeler belli konaklama yerlerine alındıklarında tüm ihtiyaçları karşılanacak" bilgisini verdi. Meteoroloji yetkilileri ise Orta ve Doğu Karadeniz'de etkili olan yağışın, gelecek 1 hafta boyunca aralıklarla devam edeceği uyarısında bulundu.

TOKİ: BENTLERDEKİ TAHRİBAT YOL AÇTI
Samsun'da sel felaketinin ardından eleştirilerin merkezindeki Başbakanlık Konut İdaresi TOKİ, 6 vatandaşın yaşamını yitirdiği TOKİ Kuzey konutlarının imar ve yönetmeliklere uygun olduğu savundu. TOKi, Gazi Mahallesi'ndeki alanda, daha önce yaklaşık 2 bin 500 gecekondu bulunduğunu, kentsel dönüşüm projesi ile mevcut gecekonduların yıkıldığını ve bunun yerine İmar Yönetmeliği'ne, fen ve sanat kurallarına uygun konutların inşa edildiğini belirterek, "Bu sayede olası daha vahim felaketlerin önüne geçilmiştir" dedi. Açıklamada konutların yer aldığı bölgede bulunan derede daha önce DSİ tarafından tahkimat duvarları yapıldığı, sel bentlerinde meydana gelen tahribat nedeni ile süreklenen toprak taş ve ağaç parçalarının köprüyü tıkadığı ve felaketin yaşandığı belirtildi.

DSİ: BENTLER OLMASA FELAKET BÜYÜRDÜ
Bendi inşa eden DSİ, yapılan çalışma ile facianın daha da büyümesinin engellendiğini savundu. Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan "Taşkın tesisi olmasa felaket büyüyebilirdi" değerlendirmesi yapıldı. Bu arada Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu dün bir açıklama yaparak, Yılanlıdere üzerinde 2008 yılında 2 milyon 700 bin metre küp kapasitesinde tersip bendi yapıldığını ifade etti. Önceki geceki yağışta bendin 4 saatte dolduğunu ifade eden Eroğlu "Tersip bendini yapmamış olsaydı, bu su 4 saatte geçecek ve daha büyük bir felakete sebep olabilecekti"dedi.Öte yandan dere yatağına çok yakın konumdaki konutlar için DSİ ve bazı kurumların "Olumsuz görüş" bildirdiği iddiası da ortaya atıldı.
BİZE ULAŞIN