14 gün kaldı, bol su içmeye şimdiden başlayın

Ramazan'a az kaldı. Evler temizleniyor, iftarlar için misafir planları yapılıyor. 11 ayın sultanına manevi hazırlık kadar fiziki hazırlık da çok önemli. Bu Ramazan'ın en önemli konusu sıvı tüketimi ve uzmanlara göre birkaç gün önce sıvı tüketimini artırmalı.

Ramazan'a az kaldı. Evler temizleniyor, iftarlar için misafir planları yapılıyor. Kimimiz tatilde kimimiz sıla-i rahimde Ramazan'ı karşılayacağız. Peki, ruhen Ramazan'ın manevî atmosferine hazır mısınız? Prof. Dr. Muhit Mert, Rahman'ın manevî sofrasından istifade etmek için kalbi, dili ve gözü manevî kirlerden arındırmak gerektiğini söylüyor.

20 Temmuz'da Ramazan başlıyor. Az bir zaman kaldı. Hazırlıklar hızlandı. Temizlik yapılıyor, iftarlıklar listeleniyor. Kimin ne zaman davet edileceği planlanıyor. Tüm bunlar aslında günahlardan ve kirlerden temizlenecek olan ruhlar için psikolojik hazırlık. Ramazan'ın, Rahman'ın manevî sofrası olduğunu düşünen Prof. Dr. Muhit Mert, bu manevî sofradan istifade etmek için Ramazan'a psikolojik olarak kendimizi hazırlamamız gerektiğini söylüyor. Nasıl ki abdest ve niyet namaz için hazırlık yapmak ise, üç aylar da bu anlamda Ramazan'a hazırlıktır. Bu dönemlerde ibadeti artırmak, namazı daha kaliteli eda etmeye gayret göstermek, Kur'an-ı Kerim okumak, zikir çekmek Mert'e göre Ramazan'a psikolojik olarak hazırlanmak demek. Yazar Ahmet Kurucan da geçen haftaki yazısında Ramazan için farklı bir teklifte bulundu. Malum Ramazan Kur'an ayı. Kur'an okumaya bu ayda daha çok önem veriliyor. Buna dikkat çeken Kurucan, "...öyleyse gelin ferdî hatim ya da mukabele ile yaptığımız Kur'an okumalarına -ki buna ben 'vahiyle şuurlu temas' demek istiyorum- bu Ramazan, tefsiri ilave edelim ve okuma programımızı buna göre ayarlayarak Ramazan boyunca tefsir hatmi yapalım." dedi. Ramazan'da tefsir hatmi yapma teklifinde bulunan Kurucan, Diyanet Vakfı Yayınları arasında çıkan ve Hayrettin Karaman, Mustafa Çağrıcı, İbrahim Kafi Dönmez, Sadrettin Gümüş hocaların hazırladığı Kur'an Yolu adlı tefsiri önerdi. Yöntem olarak tek başına okuyabileceği gibi birkaç kişiyle birlikte mütalaa ederek de okunabileceğini söyledi.
BİZE ULAŞIN