Aynı eğitimi alıyorlar

Urumçi'de ziyaret ettiğimiz kreşte Mozart'ın Türk Marşı'yla karşılandık. Burada eğitim alan 3-6 yaş arası Çin ve Uygurlu çocuklar, hep birlikte hem eğleniyor, hem de eğitim alıyor

Köklü ve geleneksel Çin kültürünün toplumun her kesiminde aynı seviyede görünmesinin en önemli sebeplerinden biri eğitime verilen önem... Urumçi Kızılbayrak çift dilli kreşine yaptığımız ziyaret bu önemi bir kez daha gözler önüne seriyor. Mozart'ın Türk Marşı'yla karşılama sonrasında gezdiğimiz kreşte Çin ve Uygurlu çocuklar hep birlikte hem eğleniyor hem de eğitim alıyor. Yaklaşık 800 çocuğun bulunduğu kreşte eğitim alan 3-6 yaş arası çocuklara müzik, dans, günlük yaşam rolleri, matematik işlemleri oyunlarla öğretiliyor.

İPEKYOLU ORTAK TARİH
Okur-yazar oranının oldukça yüksek olduğu başkent Urumçi'de düzenli olarak yayımlanan 80 civarındaki günlük gazetenin 30'u Uygur, Kazak, Moğol ve Kırgız dillerinde yayın yapıyor. Uygurların ağırlıklı olması nedeniyle eğitim kurumlarında da Uygur eksenli gruplar ve sanat etkinliklerinin ağırlığı hissediliyor. Şehirdeki Sincan Sanat Okulu ile bünyesinde bulundurduğu 5 ayrı branş, Uygur kültürünü yaşatıyor ve gelecek nesillere aktarmaya çalışıyor. 60 kişiden oluşan ve kurum bünyesinde 1996'da kurulduğunu öğrendiğimiz Sincan Müziksever Topluluğu Senfoni Orkestrası'nın koordinatörü, önümüzdeki yıl içinde "İpekyolu Müzik Festivali" yapmayı planladıklarını belirterek, "Türkiye'deki orkestraların ününü zaman zaman duyuyoruz. Yapacağımız festivalde Türkiye'den sanatçıları buraya davet etmek istiyoruz. İstanbul'dan Çin'e ulaşan İpekyolu hepimizin ortak tarihini oluşturuyor. Onlarla birlikte çalmak İpekyolu'nda heyecan verici bir buluşma olabilir" saptamasında bulunuyor. Sanat Okulu'nda çalışmalarını sürdüren Uygur Milli Sanat Topluluğu ise çaldıkları iki Uygur parçası ile çalışmalarındaki profesyonelliği gösteriyorlar.

Halk Parkı'nda sabah sporu...
Pazar sabahı erken saatlerde Halk Parkı'nda sabah sporu yapan insanları görüntülüyoruz. Daha önce şehri yöneten bir valinin konutu iken sonradan kamulaştırılan ve günlük kullanıma açılan park, şehrin göbeğinde kocaman yapay göleti, yürüyüş yolları ve alış veriş çadırlarıyla oldukça renkli bir yer. Teknolojiyi takip eden Çin'in kendi üretimi olan müzik çalarlar eşliğinde onlarca insan bu parkta sabah sporu yapıyor. Yapay gölde balık avlayanlar diğer tarafta çevresindeki insanlara aldırış etmeden çalışmalar yapan küçük gruplar. Öyle renkli gruplar var ki görenleri hayrete düşürüyor; ellerinde kılıç veya yelpazelerle Uzakdoğu sporu yapanlar, geleneksel çin operası için prova hazırlığında olan insanlar, partneriyle vals ve Flamenko dansı yapanlar... Evet herkes, yabancı bakışlarımıza aldırış etmeden sabah sporu yapıyor.

Şans getiren yeşim taşı
Urumçi'de en dikkat çekici şeylerden biri de herkesin üzerinde yeşim taşı taşıyor olması. Sincan'ın Güney batısında İpek Yolu'nun Taklamakan güney güzergahı üzerinde yer alan Hotan'dan toplanan yeşim taşları işlendikten sonra alıcılarına ulaşıyor. Çin kültüründe iyi şans getireceğine inanılan ve Taoizm dininin en yüksek tanrılarından biri olan Yeşimiparator'un ismini taşıyan (Jade) yeşim taşı, saflığı üzerindeki işlemelerin kalitesi ve büyüklüğüne göre 200 dolar ile 2 milyon dolar arasında fiyatlarla satılıyor.

YARIN:
BAHARAT DÜKKÂNI DEĞİL, HASTANE KOMPLEKSİ

BİZE ULAŞIN