Ramazanın en büyük prodüksiyonu atv'de

Yapım aşaması 2 yıldan fazla süren, on binlerce oyuncu ve figüran kullanılan "Hz. Ömer" dizisi, ramazan ayı boyunca 31 bölüm olarak Ortadoğu ve Arap ülkeleriyle aynı anda her gün atv'de yayımlanacak

İslam tarihinin önemli bir dönemine damga vurmuş, adalet ve muhakemenin evrensel kanunlarını şekillendirmiş, adalet timsali bir halifenin yaşamını anlatan muhteşem bir prodüksiyon atv ekranlarında başlıyor. Yapım aşaması 2 yıldan fazla süren, on binlerce oyuncu ve figüran kullanılan, Arap televizyon tarihinin en büyük ve pahalı prodüksiyonu "Hz. Ömer," Ortadoğu ve Arap ülkeleriyle birlikte 20 Temmuz'da yayına giriyor. Evrensel bilginin koruyucusu, ileri görüşüyle bir ulusu yönlendiren İslam tarihinin en önemli liderlerinden olan Hz. Ömer'in hayatını anlatan 31 bölümlük prodüksiyon, ramazan ayı boyunca her gün atv ekranlarında izleyicilerle buluşacak.

MÜZİĞİ ATAKOĞLU YAPTI

Dizinin efektleri Hollywood sinemasının en başarılı örneklerine imza atan BUF tarafından hazırlandı. BUF, daha önce, Avatar, Matrix, Spiderman gibi filmlerin özel efektlerini gerçekleştirirken prodüksiyonun müziklerini Fahir Atakoğlu yaptı. Dizinin en önemli karakteri olan dört halifenin yüzleri yayın gün ve saatine kadar büyük titizlikle saklanıyor. Ünlü makyaj ustası İranlı Abdullah İskender, dizideki makyajları ve yaşlandırmaları gerçekleştirdi. 10'dan fazla ülkeden oyuncuları bünyesinde barındıran dizide, 20 bin oyuncu ve 10 bin dublör rol aldı. Dizide ayrıca 7 binden fazla at, 4 binden fazla deve, 2 bin kılıç, 4 bin kalkan, 10 bin eski madeni para, 8 bin ayakkabı ve 3 farklı kıtadan temin edilen 14 bin metreden fazla kumaş kullanıldı. Dizi ramazan ayında atv ekranlarının yanı sıra bütün Ortadoğu'da da gösterilecek.Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki 22 ülkeye yayın yapan MBC1 kanalı, Katar TV, Tunus'ta yayın yapan Nessma TV, Cezayir'de Algeria TV ve Endonezya'da MNC TV'de izleyicilerle buluşacak. Önümüzdeki yıl için ise 50'ye yakın ülkede dizinin yayına başlaması düşünülüyor.

ADALETİYLE TANINIRDI
Hz Ömer'in İslam'ı kucaklaması; toplumların süregelen yaşam biçimlerinde büyük bir devrimin habercisi olmuştur. Modern ordu yöneti- mi ve modern refah devleti kavramlarını yarattı. Ulusal sınırları gözetilmiş birleşik devlet kavramının öncülüğünü yaptı, adalet ve sorumluluk kavramları, onun önderliğinde herkesçe tanındı. Adaletin ve muhakemenin evrensel kanunlarını şekillendirdi. İleri görüşüyle bir ulusu yönlendirdi.
BİZE ULAŞIN