Bakan Şahin: Bizim baklava şişmanlatmaz

Sultanahmet'teki Baklava Festivali'nde 1 tonun üzerinde baklava dağıtıldı. Bakan Fatma Şahin "Her gün en az bir dilim baklava yiyorum" dedi

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği ile Fatih Belediyesi tarafından Sultanahmet Meydanı'nda Tarihi Yarımada Baklava Festivali düzenlendi. Etkinliğe AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'le birlikte katılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin 'Gaziantep'in bir evladı olduğunu' hatırlatarak "Acının da tatlının da en iyisinin Gaziantep Mutfağı'na ait olduğunu belirterek, "Baklavamız şişmanlatmıyor. Yufkası çok ince açılıyor. Kullanılan malzemeler de en iyisi ve doğal olanı olunca kalorisi de düşük oluyor. Her gün en az bir dilim baklava yiyorum" diye konuştu. Şahin, "Yurtdışına çıkıyorsunuz bizim baklavaya Yunanlılar sahip çıkıyor. Yunan mutfağı diye giriyorsunuz bakıyorsunuz Antep mutfağı. Olmaz böyle şey. Biz kendi mutfağımıza sahip çıkacağız, Türk mutfağına sahip çıkacağız" dedi. Mustafa Demir ise şunları söyledi: "Tarihi yarımadadayız medeniyetlerin beşiğindeyiz. Burası medeniyetlerin buluşma noktası. Burası yine aynı zamanda medeniyetlerin yarıştığı yer. Baklavanın başkenti Gaziantep'tir. Ancak baklavanın dünyaya tanıtılacağı yer ise Sultanahmet'tir."

ALTIN OKLAVA ÖDÜLÜ VERİLDİ
Vatandaşlara bir tonun üzerinde baklavanın dağıtıldığı festival kapsamında 7. Altın Oklava Baklava Ustaları Yarışması da düzenlendi. Hünerlerini sergileyen 4 yarışmacıdan en iyi baklavayı açan ve jürinin seçtiği birinci Uğur Ayger'e 10 altın ve saat hediye edildi.

BİZE ULAŞIN