Çok sayıda kişi gözaltında

Merkezi Eskişehir olan bir organize suç örgütüne yönelik 7 ilde 600 polisin katıldığı bir şafak baskını yapıldı. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü, organize suç örgütüne yönelik 7 ilde eş zamanlı şafak baskını yaptı. 600 polisin katıldığı, 'Haymatlos' adı verilen operasyonlarda 86 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 50'den fazlasının kadın olduğu öğrenilirken, şüphelilerin kaldıkları ev ve çadırlarda yapılan aramalarda 150 bin liralık çalıntı altın, 5 silah ve çeşitli çalıntı eşyalar ele geçirildi.

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü, 8 ay önce bir organize suç örgütüne yönelik olarak planlı çalışma başlattı. Örgütün faaliyetlerini tek tek kayda alan Asayiş Şube Müdürlüğü, planlı çalışmalarını bu sabah 7 ilde eş zamanlı operasyona çevirdi. Sabah erken saatlerde İl Emniyet Müdür Vekili Mustafa Özefe'nin koordinesinde herekete geçen 600 polis Eskişehir, Ankara, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Afyon ve Yalova illerinde daha önce belirlenmiş adreslere eş zamanlı operasyon yaptı. 'Haymatlos' adı verilen operasyon kapsamında polisler kapılarını balyoz ile kırdığı evleri didik didik aradı.

Sabah 05.00'de başlayan operasyon kapsamında, Eskişehir'de 71 Evler Mahallesi'nde ve Sultandere Mahallesi Çayırlık mevkiinde çadır içinde yaşayan şüphelilere operasyon düzenlendi. Kaldıkları çadırlardan dışarı çıkarılan şüphelilerin üstleri, araçları ve çadırları polis ekiplerince arandı.

Başarıyla sonuçlanan operasyonlarda 86 kişi gözaltına alındı. Olaylarla ilgili 24 kişinin daha arandığı öğrenildi. Gözaltına alınan kişilerden 50'den fazlasının bayan olduğu kaydedildi. Şüphelilerin kaldıkları ev ve çadırlarda yapılan aramalarda 150 bin liralık çalıntı altın, 5 adet silah ve çeşitli çalıntı eşyalar ele geçirildi.

Operasyonu yürüten İl Emniyet Müdür Vekili Mustafa Özefe, 7 ilde eş zamanlı yapılan operasyonların başarıyla sonuçlandığını söyledi. Söz konusu bir suç örgütüne yönelik operasyonların 8 aylık planlı bir çalışmanın ürünü olduğunu belirten Özefe, şöyle dedi: "Eskişehir merkezli olarak 7 ilimizde eş zamanlı operasyon yaptık. Operasyonumuzun temel konusu hırsızlık üzerine. Planlı ve programlı çalışmamızın semeresini aldık ve örgütü çökerttik. Operasyonla 110 kişi civarında şüpheli almayı planlıyoruz. Vatandaşlarımız bize güvenmeye devam etsinler, çalışmalarımız devam etmekte."

Gözaltına alınan şüpheliler, sağlık kontrolü ardından ifadeleri alınmak üzere Asayiş Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Şüpheliler, burada ifadelerinin alınmasının ardından adli makamlara sevk edilecek. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.


BİZE ULAŞIN