Erzurum kadayıfını kaptırmadı

Erzurum Ticaret Borsası (ETB), geleneksel yerel tatlılarından 'Kadayıf Dolması'na 'Coğrafi İşaret Belgesi' alarak Erzurum adına tescilletti.

ETB'nin yaklaşık üç yıldan bu yana devam eden kadayıf dolması coğrafi işaret belgesi girişimi sonuçlandı. Erzurum mutfağının özel bir tatlı çeşidi olarak bilinen ve bazı çevreler tarafından da kabullenilmeye çalışılan kadayıf dolması, Erzurum Ticaret Borsası'nın girişimleri sonucu Erzurum'un yerel tatlısı olarak tanınacak.

ETB Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Hınıslıoğlu, kadayıf dolmasının Erzurum'a ait bir tatlı olarak tanınması için Türk Patent Enstitüsü (TPE) Başkanlığı'na yapılan başvurunun kabul edildiğini ve coğrafi işaret belgesi verildiğini söyledi. Bunun hem kendilerini hem de Erzurumlu esnaf ve vatandaşları memnun ettiğini vurgulayan Hakkı Hınıslıoğlu, "Yapılan çalışmalar ve girişimler sonucu Erzurum'un önemli bir tadını oluşturan bu tatlı çeşidimiz, tel kadayıf, ceviziçi ve şerbet kombinasyonu ile elde edilip daha sonra ikrama hazır hale getirilmektedir. Bu ürünün Erzurum'un geçmişinden bugününe kadar dünyanın her yerinden gelen yerli ve yabancı kişiler tarafından büyük bir beğeni ile tüketilmesi bizleri fazlası ile memnun etmektedir. İnşallah bundan sonraki süreçte kadayıf dolmasının üretim ve pazarlama sürecinde de daha iyi bir hizmetin sunulması için her türlü destekleyici adımlar atılacaktır. Erzurumlu üretici ve esnaf, genel nitelikleri itibariyle ünü, üretimi gibi bir takım yerel niteliklerine bağlı olarak ülkemiz ile özdeşleşmiş, belli bir üne kavuşmuş olan kadayıf dolmasının korunmasını sağlamış olacaktır." dedi.
BİZE ULAŞIN