40 derece sıcağın altında ekmek savaşı

İzmir'in Ödemiş ilçesinde 40 derecelik sıcağın altında salatalık toplayan tarım işçileri, emeklerinin karşılığını alamadıklarını ve tarımın her geçen gün kötüye gittiğini söyledi.

İşe sabah saat 06.00'da başladıklarını belirten Şükriye Erir adlı üretici, akşama kadar yakıcı sıcağın altında 11 saat çalıştıklarını belirterek, 'Sıcaklar denilince deniz mevsimi akla geliyor ama biz tarım işçileri yılın en sıcak günlerini tarlalarda çalışarak geçiriyoruz. Bunun yanında emeğimizin karşılığını alamamak bizi kahrediyor. Bu yıl ekilen mahsuller para etmedi. Şu an turşuluk salatalık hasadı yapıyoruz. Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Hükümet bu konuya mutlaka bir çözüm bulmalı. Ben tarla sahibiyim. İşçilerimizin günlük yevmiyelerini ödemekte güçlük çekiyoruz. Tohum, ilaç ve mazot borçlarımız birikmiş durumda; borçlarımızı ödemekte sıkıntı çekiyoruz. Halimiz ne olacak belli değil' şeklinde konuştu.

Bölgede üretimi yapılan erik, bezelye ve patatesin ardından karpuzda da büyük hüsran yaşadıklarını belirten Şükran Erir, gün boyunca 40 derece sıcağın altında çalışan işçilerine de günlük 30 liralık ücretlerini vermekte zorlandıklarını ifade etti.

Hükümetin tarım üreticisini korumadığını iddia eden işçiler ise, 'Herkes denize giderken biz sıcağın karşısında güneşten ve hasadını yaptığımız turşuluk salatalığın tozlarından korunmak için giyinip bütün gün çalışıyoruz. Aldığımız para günlük 30 lira. Hükümet, bir sürü kişiye iş yapmadan maaş dağıtıyor. Bu nedenle insanlar evde yaşlı ve özürlü bakmak istiyor. Üretim yapan kaybediyor. Biz de üretimi bırakıp maaş peşinde mi koşalım? O zaman kim üretim yapacak? Geçtiğimiz seçimlerde bu hükümete oy verdik ama gün geçtikçe kötüye gidiyoruz' ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN