Doktorlara bıçaklı saldırı

Kayseri'de sıra beklemeden muayene olmak isteyen bir hasta, doktorlara bıçakla saldırdı. Saldırıdan yara almadan kurtulan doktorları, olay sırasında endoskopi yapılan hasta kurtardı.

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroloji Polikliği'ne gelen V.K (50), daha önce kendisini tedavi eden Uzm. Dr. Orhan Kürşat Poyrazoğlu'na yeniden muayene olmak istedi. Poliklinikte görevli sekreterin doktorun bugün muayene yapmadığını söylemesi üzerine sinirlenen V.K, endoskopi ünitesine girerek Dr. Poyrazoğlu'na bıçakla saldırdı. Bu sırada bir hastaya endoskopi yapan Dr. Orhan Kürşat Poyrazoğlu, işlemi sonlandırarak odadan kaçtı.

V.K, bağırışmaları duyarak endoskopi ünitesine gelen Uzm. Dr. Ahmet Karaman ve asistan Dr. Samet Erdem'e de bıçakla saldırdı. Kaçarak bir odaya kendilerini kilitleyen doktor ve hemşireler, durumu polise bildirdi.

Endoskopi yapılan hasta ve hasta yakınları ile özel güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilen V.K, olay yerine gelen polis ekipleri tarafından gözaltına alınarak Reşat Vural Polis Merkezi'ne götürüldü. Olayın ard��ndan İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Öksüzkaya, Kayseri Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Suat Öktem ve Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. İbrahim Özcan da polis merkezine gelerek olayla ilgili bilgi aldı.

Saldırıya uğrayan Uzm. Dr. Orhan Kürşat Poyrazoğlu, polis merkezinin çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, endoskopi ünitesinde bir hastanın durumunu değerlendirdiği sırada, sekreteri aracılığıyla başka bir hastanın kendisi ile görüşmek istediğini öğrendiğini söyledi.
Poyrazoğlu, şunları anlattı:

''Sekreterimize hastaya bugün muayene yapmadığını, isterse polikliniğe başvurabileceğini, illa bana muayene olmak istiyorsa poliklinik günümde gelmesini söyledim. Sekreterimizin bu kişiyle görüşmesinin ardından bir kişi bağırarak hastaya müdahale yaptığımız sırada endoskopi ünitesine girdi. Bu kişiye hastaya müdahalede bulunulduğunu, dışarı çıkmasını söyledim ama ikazıma rağmen bağırmaya devam etti. Hakaret ederek kendisine bakmaya mecbur olduğumuzu söyledi. Bu sırada hastanın endoskopi işlemini süratle sonuçlandırdım. Masada yatan hastayla konuştuğum sırada üzerime bıçakla saldırdı. Kendimi geriye çekerek saldırıdan kurtuldum ve hemen üniteden kaçtım. Müdahale ettiğim hastayı da orada bırakmak zorunda kaldım.''

Gastroloji uzmanı Dr. Ahmet Karaman da poliklinikte hasta muayene ettiği sırada duyduğu bağırışma sesleri üzerine koşarak endoskopi ünitesine gittiğini belirterek, şöyle devam etti:

''Endoskopi ünitesinde tanımadığımız bir kişi Orhan beye hakeret ederek, darp etmeye çalışıyordu. Orhan bey de bu sırada hastaya endoskopi işlemi yapıyordu. Şahıs belindeki bıçağı çıkararak, Orhan beye saldırdı. Orhan bey geri çekilerek saldırıdan kurtuldu ancak saldırgan takip etti. Orhan bey odadan kaçınca bu kez de bize saldırdı. Biz de hemşire arkadaşlarla kaçarak kendimizi başka bir odaya kilitledik.''

Saldırıya tepkiler

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. İbrahim Özcan da saldırıya uğrayan çalışanlarına geçmiş olsun dileğinde bulundu. Hiçbir sağlık çalışanının olayda yara almamasından dolayı sevinçli olduklarını dile getiren Özcan, şunları kaydetti:

''Özveriyle çalışan hekimlerimize ve sağlık çalışanlarımıza yönelik her türlü şiddet girişiminin karşısındayız. Bakanlığımız da zaten bizi çeşitli uygulamalarla destekliyor. Bu tip bir olayın kabul edilebilir olması mümkün değil. Vatandaşlarımıza özveriyle hizmet eden hekimlerimize ve sağlık çalışanlarımıza değil bıçakla, sözle bile saldırılmasını kabul etmemiz mümkün değil. Çalışanlarımızın arkasında duracağız. Bu tip olayların terrarlanmaması için de elimizden gelen gayreti göstereceğiz.''

Özcan, endoskopi yapılan hastanın da saldırganı etkisiz hale getirmekteki çabasının takdire şayan olduğunu kaydederek, çalışanların yanında duyarlı vatandaşların da yanlarında olduğunu görmekten memnun olduklarını anlattı. İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Öksüzkaya ise yaşanan bu talihsiz olayın hiçbir şekilde tasvip edilemeyeceğini söyledi.

Son zamanlarda sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının arttığına dikkati çeken Öksüzkaya, ''Olayın sevindirici tarafı, hiçbir çalışanımızın yara almamış olması ama üzücü tarafı bu tür saldırıları yapanların bir takım şeylerden cesaret almaya devam etmeleri. Biz olayı öğrendiğimiz andan itibaren İl Sağlık Müdürü olarak ben, Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi başhekimimiz ve Kayseri Tabip Odası Başkanımız Prof. Dr. Suat Öktem hocamla buraya geldik. Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek gerekli görüşmeleri yaptık. Öncelikle şunun bilinmesini istiyorum, biz çalışanlarımıza yönelik şiddet konusunda taviz vermeyeceğiz. Hukuksal olarak haklarımızı sonuna kadar arayacağız. Kurum avukatımız da burada. Olayın sonuna kadar takipçisi olacağımızın ve sonucunu kamuoyu ile paylaşacağımızın bilinmesini istiyoruz.''

Kayseri Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Suat Öktem de bazı hasta ve hasta yakınlarının bu tür olayların yaşanması için uygun zemin hazırladıklarını savundu.

Bir vatandaşın bıçağıyla kendisine hizmet eden, hayatının kurtarılmasına vesile olacak bir kişiye rahatlıkla bıçak çekebildiğini dile getiren Öktem, ''Bunların önlenmesi için ne yapılmalıydı? Sayın Sağlık Bakanının önünde Nisan ayından beri bekleyen Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi'nin hazırladığı bir kanun taslağı var. Bu taslağın meclise sevk edilmesi için çok büyük gayretler sarfedilmiştir. Bu kanun taslağı eğer meclisten geçirilmiş olsaydı bu tür olayların engellenmesine yönelik bir adım daha atılmış olurdu. Bizi sevindiren şey burada beraberce hareket etmemiz, doktor arkadaşlarımıza ve diğer sağlık çalışanlarımızda kalıcı bir hasarın olmamasıdır. Tabi bunun psikolojik tesirleri ne kadar sürecektir onu bilemiyoruz'' diye konuştu.

Öktem, sağlık çalışanları karakolda bulunduğu için hastanede hizmetin aksadığına dikkati çekerek, ''Keşke kanunlarımız uygun olsa da hastalarımız saldırganı, 'haklarımız gasbedilmişdir' diye mahkemeye verebilse. Bu kanuni yollun açılması lazım. Bu saldırıyı yapanları lanetliyoruz'' dedi.

BİZE ULAŞIN