Meteorolojiden sıcak uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, sıcak hava dalgası nedeniyle hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğine dikkat çekerek, güneş çarpması ve oluşması muhtemel diğer risklere karşı dikkatli olunması gerektiğine dikkat çekti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada Türkiye'nin halen Basra Alçak Basınç Merkezinin etkisi altında olduğu belirtilerek, "Bu nedenle bütün bölgelerimizde hava genelde az bulutlu ve açık geçerken, hava sıcaklığı yurdun güney, iç ve batı bölgelerinde mevsim normallerinin 2–5 derece üzerinde seyretmektedir. Yapılan son meteorolojik analiz ve değerlendirmelere göre hafta sonunda yurdumuzun Kuzey Afrika üzerinden gelecek sıcak hava dalgasının etkisine girmesi ve hava sıcaklığının tüm yurtta artmaya devam etmesi beklenmektedir. Hava sıcaklıklarının doğu bölgelerimizde mevsim normallerinin 2 - 5, İç ve batı bölgelerimizde ise 5 – 9 derece üzerinde gerçekleşeceği tahmin edilmektedir." denildi.

Hafta sonunda yurt genelinde yüksek hava sıcaklığı beklendiğine dikkat çekilen açıklamada, yüksek sıcaklık nedeniyle yaşanabilecek olumsuzluklara karşı, özellikle yüksek sıcaklığa karşı hassas ve kronik hastalığı olanlar, yaşlılar ve çocukların güneş ışınlarının dik geldiği 10.00–16.00 saatleri arasında, güneşte kalma süresinin en aza indirilmesi, gölgede bulunma, ağır işler ve spor yapmama, ince, açık renkli bol elbiseler giyme, şemsiye veya geniş kenarlı şapka kullanma, imkanlar ölçüsünde sık duş alma, ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınma ve bol su tüketme gibi koruyucu tedbirler alması gerektiği kaydedildi.

Meteoroloji İl Müdürlüğü: 10.00-16.00 saatleri arasında güneşte kalma süresinin en aza indirilmesi gerekiyor

Meteoroloji İl Müdürlüğü, hafta sonu hava sıcaklıklığının mevsim normallerinin 2-5 derece üzerinde seyredeceğini bildirerek, vatandaşların sıcak havaya karşı dikkatli olmasını istedi.

Meteoroloji İl Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, yurdun halen Basra alçak basınç merkezinin etkisi altında bulunduğu belirtilerek, yapılan son meteorolojik analiz ve değerlendirmelere göre hafta sonu yurdun Kuzey Afrika üzerinden gelecek sıcak hava dalgasının etkisine gireceği belirtildi. Hafta sonunda yurt genelinde beklenen yüksek hava sıcaklığı nedeniyle yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli olması konusunda uyarıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Hava sıcaklığının tüm yurtta artmaya devam etmesiyle sıcaklıkların doğu bölgelerinde mevsim normallerinin 2-5 derece üzerinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Özellikle yüksek sıcaklığa karşı hassas ve kronik hastalığı olanlar, yaşlılar ve çocukların güneş ışınlarının dik geldiği 10.00-16.00 saatleri arasında güneşte kalma süresinin en aza indirilmesi ve koruyucu tedbirler alınması gerekiyor. Bu saatler içerisinde ağır işler ve spor yapılmamalı, ince ve açık renkli bol elbiseler giyilmeli, şemsiye veya geniş kenarlı şapka kullanılmalı, imkanlar ölçüsünde sık sık duş alınmalı, ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınılmalı ve ayrıca bol su tüketilmeli.''

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Az bulutlu ve açık, zamanla Trakya kesiminin parçalı yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

EGE: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

BATI KARADENİZ: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla Doğu Karadeniz kesiminin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

DOĞU ANADOLU:
Az bulutlu ve açık, zamanla bölgenin doğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı ve Iğdır çevrelerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU:
Az bulutlu ve açık, zamanla kuzeydoğusunun parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...
BİZE ULAŞIN