İstanbul Boğazı'nı hissederek geçecek

Erhan Koçak, Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışları'nda yüzecek ilk görme engelli. Yarın Kanlıca'dan Kuruçeşme'ye 6.5 kilometre kulaç atacak yüzücü: Yönümü şaşırırsam rakibimin sesini dinlerim..

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışları'nda ilk defa bir görme engelli yüzücü Boğaz'da kulaç atacak. Yüzme Milli Takımı'nda ülkemizi yıllarca başarıyla temsil eden 29 yaşındaki Erhan Koçak, "Çok heyecanlıyım. Boğaz'ı görmeyeceğim ama her kulaçta hissedeceğim" dedi. Erhan Koçak, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunu. Görme engellilere hizmet veren Beyaz Ay Derneği'nde psikolog olarak görev yapıyor ve kendi gibi görme engelli olanların sorunlarına çare arıyor. Aynı zamanda lisanslı görme engelli yüzücü olan Koçak, yıllarca Yüzme Milli Takımı'nda yurtdışında ülkemizi temsil etti.

ÖNCE REDDEDİLMİŞTİ
Koçak, en son Paralimpik Olimpiyatlar için Türkiye'deki elemelere katıldı. Ancak barajı geçemedi. Koçak'ın son hedefi ise Boğaziçi Kıtalararası Yarışları'na katılmak oldu. Bin 200 kişinin kulaç atacağı yarışlarda komite, görme engelli olduğu için Koçak'ın başvurusunu önce kabul etmedi. Sadece yüzde 10'luk bir görme yetisine sahip olan Koçak, kendisine önden yol gösterecek görevliler eşliğinde Boğaz'da yolunu bulabileceğini söyledi. Ve sonunda komite ikna oldu ve Erhan'ın Boğaz'da kulaç atmasına izin verdi. Yarın saat 10.00'da Kanlıca'dan kulaç atmaya başlayacak olan Koçak, ABD, Kanada ve Avustralya'dan gelen sporcularla yüzecek. Yarış Kuruçeşme'de son bulacak. 6.5 kilometre boyunca görmeden kulaç atacak olan Koçak, "Yönümü şaşırırsam rakiplerimin sesini dinlerim" dedi.
BİZE ULAŞIN