Serinlemek için tehlikeli atlayış

Antalya'nın Manavgat ilçesinde gençler, sıcak ve nemli havada serinlemek için tarihi köprüden Manavgat Irmağı'na tehlikeli atlayışlar yapıyor.

Manavgat Irmağı'nda son 6 yılda serinlemek için ırmağa giren 39 kişinin hayatını kaybettiği, bunun 11'inin yabancı uyruklu turist olduğu belirtildi.

Manavgat'ta sıcak ve nemli hava, sabahın erken saatlerinde etkisini göstermeye başladı. Antalya Meteoroloji Bölge Müdürlüğü Bölgesel Tahmin Merkezi verilerine göre, ilçede hava sıcaklığı 43 dereceye ulaştı. Sıcak havadan bunalan gençler serinlemek için Manavgat Köprüsü'nden atlayarak serinlemeye çalışıyor. Gençler, köprü başından 8 metreden tehlikeli atlayış yapıyor. Bazı gençler ise serinlemek için ırmak kenarında çay ocaklarının sulama hortumuyla serinliyor.

Lise son sınıf öğrencisi Sefa Oruk, yüzme bildiğini ve sıcak havada serinlemek için Manavgat Köprüsü'nde ırmağa atlamaya değer olduğunu söyledi. Köprü başından ırmağa atlamayı tehlikeli bulmadığını belirten Oruk, bir haftadır sıcak havadan bunaldıkları için serinlemek için günlük bir saat Manavgat Irmağı'nda yüzdüklerini kaydetti. Lise 3. sınıf öğrencisi Ömer Özdemir ise ırmak suyunun çok serin olduğunu ve köprü başından suya atlamayı tehlikeli bulmadığı için arkadaşlarıyla günlük 1 saat yüzdüklerini söyledi.

Bot turcusu Bilal Erdoğan ise köprü altından botların geçmesi nedeniyle köprüden atlayışların tehlike oluşturduğunu söyledi.

Öte yandan, Avrupa'da okulların tatil olmasıyla birlikte dünyaca ünlü Manavgat Şelalesi'ne ziyaretler mayıs ve haziran aylarına göre artış gösterdi. Manavgat Şelalesi İşletme Sorumlusu Tekin Başoğlu, son bir haftadır şelaleye günlük ortalama 4 bin turistin giriş yaptığını söyledi. Mayıs ve haziran aylarında bu rakamın 2 bini geçmediğini belirten Başoğlu, sıcak havalarda yerli ve yabancı turistlerin serinlemesi için Manavgat Şelalesi'nin sığınak olduğunu kaydetti.
BİZE ULAŞIN