35 milyon euroluk su perisi denize indi

Bünyesinde helikopter pisti, yüzme havuzu, sauna ve spor salonu bulunan 58 metre uzunluğundaki "Egeria" adlı yat denize indirildi. Lüks yatta her şey, uzaktan mobil cihazlarla kontrol edilebiliyor. "Su perisi" anlamındaki Egeria adını taşıyan ve yapımı 5 yıl süren yat, "2012 Monaco Boat Show"da ülkemizi temsil edecek. Üzerine helikopter inebilen ve cep telefonuyla kumanda edilebilen Egeria, Balıkesir Bandırma'da Tatlısu Köyü mevkisindeki A.E. Tersanesi'nde 5 yıl süren çalışma sonunda tamamlandı. 58 metre uzunluğundaki, 10 metre genişliğindeki yat, Altunbaş Turizm tarafından üretildi. Egeria'nın denize indirilme töreninde konuşan Altunbaş Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Rüştü Altunbaş, "50 yıldır turizm sektöründeyim. Bu bizim imalatımız olan beşinci yatımız. 35 milyon euroya (77 milyon lira) yakın bir yatırım yaptım. Bu mega yat, turizmden harp sanayine kadar birçok alanda kullanılabilir" dedi. Egeria'nın, Türkiye'de en yüksek 'Kelvin Hughes' seyir cihazlarına sahip olduğunu belirten Altunbaş, "Bu yat bugün İngiltere donanmasının kullanmış olduğu en üst cihazlar ile donatıldı" diye konuştu. Bir master, bir VIP ve beş adet misafir kamarasının yanı sıra, yüzme havuzu, sauna ve spor salonu olan Egeria'nın, Türk bandrollü en büyük yat olduğunu belirten Altunbaş, Türklerin nasıl bir yat yaptığını göstermek için "Monaco Boat Show 2012"ye katılıp Egeria'yı sergileyeceklerini söyledi.

HELİKOPTER YASAĞI

Altunbaş'ın oğlu Volkan Altunbaş ise sahil güvenlik mevzuatındaki son değişiklik yüzünden Türkiye'de yatların üzerine helikopter inmesinin yasaklandığını ifade ederek "Lüks yatların ülkemize gelmesi özendirileceğine yasaklanıyor. Ciddi bir turizm kaybı yaşanır. Monaco'ya her yıl lüks yat sahipleri 2 milyar euro döviz bırakıyor. Çözüm bulunması gerekir" dedi.

IPHONE İLE YÖNETİLİYOR
Yat, Iphone cep telefonu ile kumanda edilebiliyor. Işıklandırma aygıtları swarovskiden yapıldı. 4 güverteli yatta ayrıca, bir Chris Craft tekne ve iki jet-ski yer alıyor. 100 metrekare büyüklüğünde bir de garajı bulunan yat, 2 bin 200 beygir gücünde 2 motor taşıyor. Otomasyon ile idare edilebilen yatın kamaraları, havalandırması, mutfaktaki fırını ve kameraları denetlenebiliyor.
BİZE ULAŞIN