49 derece sıcaklık yüzde 96 nem

Marmara'da sıcaklık rekorları kırılırken, salı günü Yalova'da yüzde 96 nem bekleniyor. Termometreler dün Siverek'te 49, Antalya'da ise 46 dereceyi gösterdi

Ege Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu başta olmak üzere yurdun tamamına yakını, kavurucu Afirka sıcaklarıyla bunalıyor. Aşırı nem oranının etkisiyle hissedilen sıcaklıklar bazı yerlerde 50 dereceye ulaştı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün tahminlerine göre, Bursa'da, son günlerde sürekli artış gösteren hava sıcaklığı, bugün ve pazartesi günü 37 derece ile en yüksek seviyeye ulaşacak. Geçmiş ortalamaların üzerinde seyreden bu sıcaklıkların etkisi, salı günü yüzde 78, çarşamba günü de yüzde 80'i bulacak nem oranı yüzünden etkisini daha da arttıracak. Güney Marmara'da en yüksek sıcaklık 39 derece ile pazartesi günü Balıkesir'de yaşanacak.

MAĞARA-KAFELERE AKIN...
Güney Marmara'nın en yüksek nem oranı ise yüzde 96 ile salı günü Yalova'da bekleniyor. Kentte nem oranının pazartesi yüzde 74, çarşamba günü de yüzde 78 seviyesinde olacağı tahmin ediliyor. Çanakkale'de ise en yüksek sıcaklık 37 derece ile pazartesi görülecek. Hava sıcaklığının 40'lı dereceleri bulduğu Gaziantep'te de serinlemek isteyen vatandaşlar soluğu restoran-kafe olarak işletilen mağaralarda alıyor. Kaleoğlu Mağarası ve Tütün Hanı, hava sıcaklığının yükseldiği bugünlerde, serinlemek ve dinlenmek isteyenlerin uğrak yerlerinden oldu. Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde hava sıcaklığının 49 dereceyi bulması ile birlikte vatandaşlar serinlemek için Fırat Nehri'ne akın etti. Sıcaklığın 42 dereceye çıktığı Mardin'de ise vatandaşlar klimalı alışveriş merkezlerini doldurdu.

HAYVANLAR TELEF OLDU
Ege'de ise gölgede 42 dereceyi aşan sıcaklardan bunalan vatandaşlar Kuşadası'nda plajları ve su parklarını doldurdu. Aydın'dan Sakarya'ya nakledilen 140 küçükbaş hayvan ise aşırı sıcak ve havasızlık nedeniyle TIR dorsesinin içinde telef oldu. Burdur'da da sokak hayvanları için Burdur Belediyesi tarafından Bahçelievler Mahallesi'ndeki ber parka suluk konuldu. Kuzey Afrika sıcaklarının vurduğu ve dün 46 dereceyi gören gözde tatil merkezi Antalya'da ise yerli ve yabancı turistler denize akın etti, plajlar alabildiğine doldu.
BİZE ULAŞIN