Asya'dan Avrupa'ya kulaç attılar

Bu yıl 24'üncüsü düzenlenen Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı'na katılan 41 ülkeden bin 238 sporcu, Kanlıca- Kuruçeşme arasındaki 6.5 km'lik etabı geçmeye çalıştı

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından İstanbul Boğazı'nda düzenlenen Boğaziçi Kıtalararası Yüzme, Kano ve Yelken Yarışları, yerli ve yabancı yüzücülerin katılımıyla renkli görüntülere sahne oldu. Boğaziçi Kıtalararası Yüzme, Kano ve Yelken Yarışları'nın bu yıl 24.'sü düzenlendi. İstanbul Boğazı, dün sabah saatlerinde 41 ülkeden yerli ve yabancı yaklaşık bin 238 sporcunun katılımıyla gerçekleştirilen yarışmayla şenlendi. Yarışlar öncesinde Boğaz 3 saat süreyle gemi trafiğine kapatıldı. Sporcuların güvenliği için SAS Komandoları ve deniz polisi Boğaz'da bir dizi güvenlik önlemi aldı. Yaklaşık 6.5 kilometrelik zorlu parkurun yarışa elverişli hale getirilmesinin ardından yüzme, kano ve yelken dallarında yapılan yarışlar başladı. Kano ve yelken yarışlarının tamamlanmasının ardından yüzme yarışı saat 10.00'da Kanlıca'dan start aldı. Asya kıtasından denize atlayan yüzücüler, Boğaz'ın serin sularında dereceye girmek için kulaç attı. Yarış sırasında Boğaz'dan geçen yunus balıkları da yüzücülere eşlik etti. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün altından yüzerek geçen yarışmacılar zorlu parkuru Avrupa Yakası'nda Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı'nda tamamladı. Yarış sırasında yorgun düşen bazı yüzücüler ise botlar yardımıyla kıyıya çıkarıldı.

GÖRME ENGELLİ KATILIMCI

Gencinden yaşlısına birçok yüzücünün katıldığı yarışta, ABD Büyükelçisi Francis J. Ricciardone ile İstanbul Başkonsolosu Scott F. Kilner, Başbakan Erdoğan'ın başarı dilediği Zihinsel Engelliler Olimpiyat Şampiyonu Caner Ekin ve görme engelli psikolog Erhan Koçak da yer aldı. Akıntı yüzünden yönünü kaybetmemek için büyük uğraş verdiğini söyleyen yarışın tek görme engelli yüzücüsü 29 yaşındaki Psikolog Erhan Koçak da, "Sağımda solumda geçtiğim yerleri anons ediyorlardı ama ben hiç birini göremedim tabii ki. Rehber bot olmadığı için çok zorlandım" diye konuştu. Parkurun çok zorlu olduğunu söyleyen ABD Büyükelçisi Francis J. Ricciardone ise "Konsolosluk olarak takım halinde katıldık. Daha önce de yüzmek istemiştim, ama bu ilk oldu. Bu sene akıntı daha fazlaydı, onun için biraz geç geldim" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün katıldığı canlı yayına bağlanarak başarı dilediği Zihinsel Engelliler Olimpiyat Şampiyonu olan down sendromlu Caner Ekin de yarışa babası Savaş ve antrenörü Osman Akdemir ile birlikte geldi. Caner'e, yarışı izlemeye gelen TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'da destek verdi. Antrenörü Osman Akdemir'in yardımı ile suya giren Caner, ilk denemesinde panikleyince görevliler yardımıyla bota çıkarıldı. İkinci denemesinde motorla Boğaz'ın ortasına götürülen Caner, buradan başlayarak başarı ile karşı kıyıya ulaştı.

BİZE ULAŞIN