'İlhamım hayvanlardan'

Bu akşam İstanbul'da sahne alacak Grammy ödüllü genç cazcı Esperanza Spalding "Müziğim için enerjiyi doğadan ve hayvanlardan alıyorum" dedi

Bu yıl caz müzikseverlerin yeni keşfi, Esperanza Spalding oldu. Henüz 28 yaşındaki şarkıcı müzik öğretmenliğini bıraktı, bir albüm çıkardı ve birdenbire herkesin favorisi olan bir cazcı olarak çıktı karşımıza. Öyle ki 2011'de Grammy müzik ödüllerinde "Yılın En İyi Çıkış Yapan Sanatçısı" ödülünü de kimseye kaptırmadı. Oscar ödüllerinde ve Nobel Barış Ödülü töreninde de sahnedeydi. 19. İstanbul Caz Festivali kapsamında, bu akşam izleyicilerin karşısına çıkacak ABD'li sanatçı, SABAH'a konuştu.

'ÖĞRETMENLİK ÇOK ZEVKLİ'
Spalding, şarkılarında özgür ruhunun hissedildiği bir isim. Sanatçı, özgürlüğün kendisi için çok önemli olduğunu ve ilhamını da doğadan aldığını söylüyor: "Sabah kuşları izlemeyi ve bununla uyanmayı seviyorum. Bu da bana müziğim için enerji veriyor. Küçük bir kedinin esneyişi ya da bir ağaç gölgesi bana ilham olabiliyor. İlhamımı doğadan ve hayvanlardan alıyorum." Grammy ödülünün kendisi için önemini sorduğumuzda ise mütevazı bir yanıt vermekle yetiniyor: "Grammy bana özgüven sağladı ve kapıları açtı. Ama gerçek başarı para ya da ödülle ölçülmez." Uzun yıllar öğretmenlik yapan sanatçı için bu mesleğin de ayrı bir yeri var: "Öğretmenlik yaptığım dönemde aldığım zevk tarif edilemezdi. Öğrenciler ilk başta hiçbir şey öğrenemeyecek gibi geliyor sonra bir bakıyorsunuz, ne kadar da ilerlemişler hem de ne kadar kısa sürede. Bu inanılmaz bir şey. Bu yüzden öğretmenlik, yaptığım en güzel işlerdendi."
BİZE ULAŞIN