Koca şiddeti meşru müdafaa getirdi

Sakarya'da 8 ay önce kocasını boğarak öldüren kadını beraat ettiren mahkeme, gerekçesinde "nefse yönelik saldırı", "ağır şiddet" ile meşru müdafaa şartlarının oluştuğunu belirtti

Sakarya'da eşi Uğur K.'yi ütü kablosuyla boğarak öldürdüğü iddiasıyla yargılanan ve beraat eden Gülfidan K.'nin gerekçeli kararı açıklandı. Adapazarı ilçesine bağlı Beşköprü Mahallesi'nde oturan Gülfidan K., 2011 yılının Kurban Bayramı arifesinde, televizyonda izledikleri bir filmde 8 aylık eşi Uğur K.'nin yarı çıplak erkeğe baktığını iddia ederek dövmesinin ardından ütü kablosu ile boğarak öldürdü. Sakarya 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklu yargılanan Gülfidan K., duruşmada eşinin sürekli dövdüğünü ve işkence ettiğini söyledi.

EĞİTİM-KÜLTÜR FARKI

Cinayetin gecesi de eşini kendisini sobanın demiriyle dövdüğünü söyleyen Gülfidan K. için mahkeme mayıs ayında beraat kararı verdi. Mahkemenin gerekçeli kararı, geçen hafta taraflara iletildi. Gerekçeli kararda, eşler arasında eğitim ve kültür farkına dikkat çekilerek ölen Uğur K.nin lise mezunu ve işsiz olduğu, yüksekokul mezunu olan sanığa karşı yetersizlikten kıskançlık duyduğunu belirtildi. Kararda olay sonrası öldürülen Uğur K.'nin babası Yusuf K.'nin da şikâyetçi olmadığına yer verildi. Gerekçede ayrıca Yargıtay'ın "Korkulan nefse yönelik saldırı ve tecavüzün henüz önlenememesi halinde meşru müdafaa şartlarının oluşacağı" kararına dikkat çekildi.

ŞİDDETİ SÜRECEKTİ
Gerekçeli kararda "Hiçbir sebep olmadığı halde maktul uzun süreden beri sanığa fiziki saldırılarla ve hakaretlerde bulunmaktadır. Olay anında da yine maktulün sebepsiz yere sanığa şiddet uyguladığı ve eylemlerine devam edeceği bellidir. Maktulün kendisine çok ağır şiddet uygulayabileceği hatta öldürebileceğini düşünerek yeniden maktulün boğazını sıkıp öldürmesi şeklinde sonuçlanan olayda sanığın meşru müdafaa şartları içinde maktulü öldürdüğü kabul edilmelidir" ifadeleri kullanıldı. Gülfidan K.'nin yerel mahkeme tarafından verilen eşini öldürmekten aldığı beraat kararı, Yargıtay tarafından da onaylanması halinde kesinlenmiş olacak.

BİZE ULAŞIN