Hissedilen sıcaklık 50 derece

Yurt genelinde 40 dereceyi aşan aşırı sıcaklar vatandaşları bunalttı. Yüzde 90'lara ulaşan nem de eklenince hissedilen sıcaklık, özellikle Ege ve güneyde 50 dereceyi buldu

ANTALYA: Basra ve Afrika'dan gelen sıcak havanın hafta sonuna kadar etkili olacağı Antalya'da gölgede 43 dereceye ulaşan sıcaklık, nemle birlikte 50 derece olarak hissediliyor. Klima satışlarında büyük artış yaşanan kentte plaj işletmeleri turistleri serinletmek için çeşitli aktiviteler düzenledi. Alanya'da sıcaklık gölgede 41 derece ölçüldü. Burdur- Antalya karayolunda asfaltın eridiği, kırılan bir yumurtanın piştiği görüldü.
KUŞADASI: Hava sıcaklığının 44 dereceyi aştığı Kuşadası'nda deniz suyu sıcaklığı da 26 dereceye ulaşırken, vatandaşlar ve turistler plaj ve havuzlara koşuyor. Dünyanın en büyük su parkları arasında yer alan Adaland, hafta sonu 25 bine yakın kişiyi konuk etti.
MUĞLA: Marmaris'te sıcaklık gölgede 40 dereceyi buldu, açık alandaki termometreler 50 dereceyi aştı. Belediye Halk Plajı'ndan İçmeler'e kadar uzanan 10 kilometrelik sahil şeridi doldu. Güneş çarpması şikâyetiyle hastane ve polikliniklere çok sayıda kişi başvurdu.
BALIKESİR: Son 40 yılın en sıcak günlerinin yaşandığı kentte hava sıcaklığı dün öğle saatlerinde 46 dereceye ulaştı. Tansiyon, kalp rahatsızlığı bulunan çok sayıda vatandaş hastanelere koştu.
DİYARBAKIR: Vatandaşlar ağaçlık alanlara akın etti. 42 dereceyi bulan sıcaklık nedeniyle kentte klimalara aşırı yüklenme olunca elektrik kesintileri yaşandı. Bağlar ilçesinde sık sık yaşanan kesintiler, vatandaşları çileden çıkardı. Batman'da da aşırı sıcaklar etkili oldu. Vatandaşlar kentteki havuzlara koştu. Havuza gidemeyen çocuklar ise su kanallarında serinlemeye çalıştı. Toz fırtınalarının sürekli etkili olduğu Şırnak'ın Cizre ilçesinde de sıcaklık gölgede 45 dereceyi buldu.
YOZGAT: Sıcak havanın etkili olduğu kentte insanlar serinlemek için çeşmeleri, gölge alanları, çay bahçelerini tercih ediyor. Sıcaktan bunalan bazı hayvanlar köy çeşmelerine girdi.
ZONGULDAK: Ereğli ilçesinde havaların ısınmasıyla birlikte koyunlar, otlak alanlardan kaçıp, sahil şeridine inerek denize girdi. Koyunlar yüzünden denize girememekten yakınan Ereğlililer, yetkililerin önlem almasını istedi.
İSTANBUL: Boğaz'ın denize girilebilecek noktaları dün aşırı sıcaktan bunalanların kaçış noktası oldu. Tarabya, İstinye, Emirgan ve Sarayburnu gibi sahil şeridi denize girenlerle doldu. Bazı vatandaşlar ise şemsiyeyle korundu.
İZMİR: Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, artan sıcakla birlikte yangına sebep olabilecek olaylara karşı vatandaşları daha dikkatli olmaya çağırdı. Yaz aylarıyla birlikte yangın sayısının üç katına çıktığını bildiren İzmir İtfaiyesi, 2012'nin ilk altı ayında 3 bin 108 yangın meydana geldiğini, zarar bilançosunun ise 13 milyon 167 bin lira olduğunu açıkladı. Yangınların büyük çoğunluğunun sigara izmaritinden çıktığı belirtildi.

BUGÜN 'POYRAZ' RAMAZANDA 'SICAK'
İstanbul başta olmak üzere Marmara'nın kuzeyinde sıcaklık bugünden itibaren 5 ila 7 derece düşerken kısa süreli yağışlar etkili olacak. 35 derece ile önceki gün ve dün bu yılın en yüksek sıcaklığını yaşayan İstanbullular, bugünden itibaren biraz olsun nefes alabilecek. Orta kuvvette esecek poyraz ve kuzey rüzgarları beraberinde yağış da getirecek. Kısa süreli yağışlar daha çok Kuzey Marmara'da Kırklareli, İstanbul, Bandırma, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Zonguldak ve Sinop'a kadar olan kıyı şeridinde görülecek. Sıcaklık 31-32 dereceye kadar gerileyecek ve hafta boyunca 32-33 derecede seyredecek. Ramazana ise Türkiye tekrar mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığıyla girecek.

Ufuk BAKSİ-Can YÜCEL-Göksel YAPAR-Mahmut ACARÖZ-Adem ÜLKER-Ceyhan TORLAK-Tarık YILMAZFaysal KARADENİZ-Osman SEYREK-Abidin YEL- Mustafa KAYA-Recai KÖMÜR / SABAH
BİZE ULAŞIN