İzmir'in ciğerleri yandı

İzmir'in Bayraklı ilçesi Doğançay Mahallesi yakınındaki makilik alanda orman yangını çıktı. Yaklaşık 10 hektar maki ve ağaçlandırma sahasında etkili olan yangına, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri havadan ve karadan müdahale ederken vatandaşlar da söndürme çalışmalarına katılarak yardım etti.

Yangın, saat 13.50 sıralarında, henüz belirlenemeyen bir sebeple başladı. Rüzgarın etkisiyle kısa sürede yaklaşık 10 hektarlık alana yayılarak yerleşim yerlerinin yakınına kadar giden alevlere, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait dört yangın söndürme uçağı, dört helikopter, 20 arazöz, üç dozer ve yer ekipleri müdahale etti.

Uçak ve helikopterler, körfezden su alarak alevleri kontrol almaya çalıştı. Bölgeye sağlık ekipleri de sevk edildi. Bazı vatandaşların, evlerine yaklaşan alevleri hortumlarla söndermeye çalıştığı görülürken bazı mahalle sakinleri de orman ekiplerinin hortumlarını taşıdı.

Bölgedeki genç orman sahasına sıçrama riski bulunan yangının kontrol altına alınması için ekipler, havadan ve karadan yoğun biçimde çalışmalarını sürdürüyor. Yangının büyük ölçüde kontrol altına alındığı, çalışmaların tek noktada devam ettiği öğrenildi.

BİZE ULAŞIN