Depremzede Vanlılar’la ilk iftar

Çalık Holding'ın Kızılay'la iş birliğiyle Van-Erciş'te konteynır kentte kurduğu çadırdaki ilk iftar yemeği dün verildi. Projenin amacı, ramazanın ruhuna yakışır şekilde iftar saatinde ihtiyaç sahipleriyle birlikte olmak...

Çalık Holding, geçtiğimiz yıl 7.2'lik depremle sarsılan Van'ın Erciş ilçesindeki konteynır kentte kurduğu çadırda 900 kişiye ilk iftarını dün akşam verdi. "İhtiyaç sahiplerinin haliyle hallenmek üzere" denerek, iftar saatlerinde ihtiyacı olanlarla birlikte olmak için geliştirilen "İlk iftarımızı Van'da açıyoruz" kampanyası kapsamında ilk iftar, Çalık Holding ve Türk Kızılayı işbirliği ile Erciş'teki Türk Kızılayı Umutkent Yerleşkesi'nde dün düzenledi.

900 KİŞİYE İFTAR...

Konteynır kentte yaşayan 900 kişi, aynı anda iftar açtı. İlk günün mönüsünde kavurma, pirinç pilavı, ezogelin çorba, cacık, sütlaç, hurma ve soğuk içecek vardı. İftar saatine yakın iftar çadırını dolduran vatandaşlar, iftar öncesi okunan Kuranı Kerim'i dinledi. Ezanın okunmasıyla oruçlar açıldı. Ardından da atv'nin "Hazreti Ömer" dizisi, çocuklara güzel örnek olması ve uyku saatlerine denk gelmemesi için sinevizyondan, normal yayın saatinden daha erken bir saatte gösterildi. Çalık Holding ve Türk Kızılayı işbirliğiyle 20-29 Temmuz'da on günlük iftar yemeği planlandı. Yaklaşık 10 gün süren hazırlıklar çerçevesinde çadırlar kuruldu, yemek anlaşmaları yapıldı. Çalışmaların koordinasyonunu yürüten Türk Kızılayı Van Erciş Ekip Başkanı Süleyman Bal da kargaşa yaşanmaması için her türlü önlemi aldıklarını ifade ederek, "Umutkent'te yaşayan herkesin en güzel şekilde iftarını yapması için hazırlığımızı yaptık. Başarabildiysek ve hizmeti en iyi şekilde verebildiysek bununla gurur duyarız" dedi.

EKONOMİYE KATKI
Çalık Holding Kurumsal İletişim Müdürü Gaye Somuncu ise her yıl iftarlar düzenlediklerini belirterek "Çalık Holding yönetimi, ihtiyaç sahiplerinin halleriyle hallenmek üzere, daha mütevazı iftarlar düzenlenmesine karar verdi. Depremin ardından SABAH gazetesi ve Türk Kızılayı ortak kampanya yapmıştık. Neticede Van'ı unutmadık. Kent toparlanma sürecine girdi. Biz böyle bir güzelliği başlatacaksak en güzel yerin Van olacağını diye düşündük" dedi. 10 gün boyunca iftar düzenleyeceklerini belirten Somuncu, Erciş'in ekonomisine katkı için de yerel tedarikçileri kullanma kararı aldıklarını anlattı. Somuncu, şöyle konuştu: "Bölge ekonomisine de katkımız olsun dedik. 'Hoş geldiniz' yazısına kadar burada bastırıyoruz. Erciş'ten bir lokantayla anlaşıldı. Yemek malzemeleri Van ve çevresinden gelecek. Tamamen ramazana yakışır şekilde olması için iftarımız dualarla açılacak. Şenliğe dönüştürmeyeceğiz. 10 gün boyunca yöneticilerimiz de buraya gelecek. Nihat Hatipoğlu da haftaya cumartesi sahur ve iftar yayınlarını buradan yapacak."

'MÜTEŞEKİRİM '
Türk Kızılayı Erciş İlçe Başkanı Aydın Bayraktar ise "Doğma büyüme Ercişliyim ve 32 yıldır Kızılay'da görev alıyorum. Bir yıldır da şube başkanıyım. Deprem sonrası Kızılay'ın yaptığı insani yardımlara Çalık Holding'in katkısından ötürü teşekkür ediyorum. Deprem sonrası yaralarımızın sarılmasında katkı sunan ve sunacak olan herkese kendim ve yönetim kurulum adına Ercişli olarak müteşekkirim" diye konuştu.

VALİLİK'TEN DE İFTAR

Van Valiliği, depremden sonra oluşturulan konteynır kentlerde ramazan süresince her gün 20 bin kişilik iftar dağıtacak. Valilik, ayrıca Hüsrevpaşa İlköğretim Okulu bahçesinde de dar gelirliler için iftar verecek. Sabri Ülker Aşevi'nde her gün 20 bin kişilik üç çeşit iftar yemeği yapılacağını anlatan Vali Yardımcısı Atay Uslu, ramazan boyunca 600 bin kişiye sıcak yemek dağıtılacağını söyledi. Erciş Belediyesi ise her gün bin kişiye iftarlık dağıtacak. Ramazan süresince her gün 5 bin kişilik sıcak aş dağıtımının da yapılacağı ilçede, ay boyunca 5 bin dar gelirli aileye gıda yardımı yapılacak.

BOZDAĞ'DAN ÇALIK HOLDİNG'E VAN'DA İFTAR İÇİN TEŞEKKÜR...
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, büyük bir deprem felaketi yaşayan Van Erciş'e iftar çadırı kuran Çalık Holding'e teşekkür etti. Bozdağ, "Çalık Holding'in başlattığı kampanyayı, işin doğru yapılmasına vesile olacağı için önemsiyorum" sözleriyle değerlendirdi. SABAH'a konuşan Bozdağ, ramazanın rahmetin, bereketin, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşmanın en üst düzeyde gerçekleştiği dönem olduğuna işaret etti. Bozdağ, iftar sofraları ile ilgili de şu uyarıda bulundu: "Bu ayda pek çok insan iftar veriyor. İftarların fakirler, ihtiyaç sahipleri ile daha fazla buluşulan yerler olması lazım. Lüks otellerde, gösterişli yerlerde yapılan iftarlar bu amaca hizmet etmiyor. Orada verilecek iftarın parasıyla belki iki üç ayrı yerde iftar vermek, daha fazla insana ulaşmak mümkün. Ramazan ayının maneviyatına uygun davranmak daha doğru olur. Umarım ramazan ayında insanlarımız buna riayet eder."

VATANDAŞLARDAN ÖVGÜ VE TEŞEKKÜR
Erciş'te ilk kez böyle bir iftar çadırı kurulduğunu belirten vatandaşlar Çalık Holding'e ve Kızılay'a teşekkür etti. İftara Eşi Gülden Karadağ ve Miraç (6), Berat (1), Gülten (5) ile birlikte gelen Necmi Karadağ "Çalık Holding ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Depremden dolayı çok üzüldük. Yaralarımızı sardılar. Allah onların birini bin yapsın" dedi. Songül Kızılkaya da depremde birçok yakınını kaybettiğini belirterek yetkililerden işsiz çocukları için yardım istedi. İftara çocukları Dicle (5), Yiğit (8), Mert (15) ve Fırat (16) ile birlikte gelen Figen Ergül de "Ben ve iki çocuğum 4 saat, diğer iki çocuğum ise 12 saat enkaz altında kaldık. Çok şükür burada birlikte iftar açabiliyoruz. Allah bu iftarı verenlerden razı olsun" dedi. Adalet Ağır da "Burada bize bu iftarı verenlerden Allah razı olsun" dedi. Bir aylık nişanlı depremzedeler Yaseh Selçuk ve Tuğba Saltık da "Yemekler güzel olmuş. Ellerine sağlık" dedi.
BİZE ULAŞIN