Rahibin katilinin kısa süren firarı

Trabzon'da Rahip Santoro'yu öldüren Akdin yarı açık cezaevinden firar etti. Yarım saatte yakalanan Akdin, infaz indirimi yandığı için 5 yıl yerine 12 yıl daha kapalı cezaevinde yatacak

Trabzon'daki Santa Maria Katolik Kilisesi'nin 60 yaşındaki İtalyan papazı Andrea Santoro, 5 Şubat 2006'daki pazar ayininin ardından o dönemde 16 yaşında olan Oğuzhan Akdin tarafından tabancayla vurularak öldürülmüştü. Saldırıdan 3 gün sonra yakalan ve "Tasarlayarak adam öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Akdin'in cezası, 18 yaşından küçük olduğu için ve mahkemedeki iyi hali de göz özüne alınarak 16 yıl 8 aya indirildi. Ruhsatsız silah taşımaktan da 1 yıl 1 ay 10 gün hapis cezasına çarptırılan Akdin'in aldığı toplam ceza 18 yıl 10 ay 20 gün oldu.

'TESLİM OLACAKTIM'
Cezası Yargıtay'da da onanan Akdin, Trabzon Bahçeçcik Kapalı Cezaevin'nde infazını yatarken geçen yıl indirimle birlikte hükümlülük süresinin bitmesine 5 yıl kala, açık cezaevine nakli için Adalet Bakanlığı'na başvurdu. Bakanılığın disiplin suçu işlemediği için başvurusunu onayladığı Akdin'i 17 Kasım 2011'de Akçaabat ilçesinde yarı açık cezaevine nakletti. dildi. Akdin, dün saat 01.00'de cezaevi duvarından atlayarak kaçtı. Durumu fark eden infaz koruma memurları, hemen polise ve jandarmaya haber verdi. Bunun üzerine ilçenin bütün giriş ve çıkışlarını tutan polis, firardan yaklaşık yarım saat sonra cezaevine 5 kilometre uzaklıkta yaya olarak kaçmaya çalışan Akdin'i yakaladı. Üzerinde terlik ve eşofman bulunan Akdin yakalanınca, "Ben de teslim olmaya geliyordum" dedi. Akdin, ifadesinin ardından Trabzon Bahçecik Cezaevi'ne gönderildi. Olayla ilgili soruşturma geniş çaplı olarak sürüyor.

12 YIL DAHA KAPALI CEZAEVİNDE
Trabzon Baro Başkanı Mehmet Şentürk, Oğuzhan Akdin'in 6 yıldır hükümlü olduğunu belirterek, "Sanık 18 yıl 10 ay ceza aldı. İnfaz yasasına göre yaklaşık 11 yıl yatacaktı. 5 yılı kaldığı için de yarı açık cezaevine nakledilmişti. Firar etmesi infazını yaktı. Haliyle aldığı cezanın tamamını çekecek. Yani yaklaşık 12 yıl 5 ay daha hapis yatacak. Bu ceza da artık yarı açık değil, kapalı cezaevinde olacak" dedi.

6 MAHKÛM KAÇTI

Akçaabat'taki Yarı Açık Cezaevi'nde 2005'ten bu yana 6 mahkûm firar etti. Sportif faaliyetlerinin yanında el sanatlarıyla da uğraşan mahkumlar, cezaevi bahçesinde organik tarım yapıyor. Yılda 3 kez 5'er günlük izin hakkına sahip olan mahkumlar diğer cezaevlerine oranla daha fazla ziyaretçi kabul edebiliyor.
BİZE ULAŞIN