Kendisi küçük yaptığı iş büyük

Van'dan Mardin'in Kızıltepe ilçesine tatilini geçirmeye gelen 6 yaşındaki Lorin Engin, engelli bir vatandaşı tekerlekli sandalyeye kavuşturmak için mavi kapak topluyor.

  • AA
  • Yaşam
  • Pazar 22.07.2012 14:18

Lorin, bir haftalık tatilini kaldığı evin yakınındaki kafelerden mavi kapak toplayarak geçirdi. Küçük Lorin, derneklere teslim edilen kapaklar sayesinde, engelli insanların tekerlekli sandalye sahibi olduğunu öğrendikten sonra, kapak toplamaya karar verdiğini söyledi. Bir haftada yaklaşık 2 bin mavi kapak topladığını anlatan Lorin Engin, şunları söyledi:

''İnsanlar benden daha çok kapak toplamamı istiyor. Ben de elimden geldiğince, daha fazla kapak topluyorum. Çoğu günler 200'den fazla kapak topluyorum. Yorulduğumda biraz oturup dinleniyorum sonra tekrar kapakları toplamaya devam ediyorum. İnsanlara 'suyunuzu içtikten sonra kapağınızı alabilir miyim' diyorum. Kimse beni kırmıyor. Sağ olsun herkes kapaklarını veriyor. Kapağı almak için, insanların su içmesini bekliyorum.''

Kapak toplamaktan akranlarıyla oynamaya fırsat bulamayan Lorin Engin, ''Masa masa dolaşıp, mavi kapakları topluyorum. Oyun oynamaya fırsat bulamıyorum ancak benim için bu sorun değil. Öncelikli amacım özürlü insanlara yardımcı olmak. Topladığım kapaklar tekerlekli sandalye almaya yetecek'' diye konuştu. Eğlenmek için gittiği alışveriş merkezinde bile masa masa dolaşarak, kapak toplamayı ihmal etmediğini anlatan Engin, ''Sinemaya gittim. Film başlamadan önce, kapak toplayıp torbaya koydum'' dedi.

Kaldıkları evin hemen altında bulunan rehabilitasyon merkezindeki insanlara da faydalı olacağına inandığını belirten Engin, ''Özürlü insanları değnekle ya da farklı bir şekilde görmek beni üzüyor. Özürlüler tekerlekli sandalye kullanınca, başka taşıtların onlara çarpmaları engellenecek. Van'a gidince de mavi kapakları toplamaya devam edip, sonra da Kızıltepe'ye gelince yetkili kişilere teslim edeceğim. Herkesin bu konuda duyarlı davranması gerekiyor'' ifadelerini kullandı.

Baba Faysal Engin de kızıyla gurur duyduğunu kaydederek, ''Kızımın bu davranışı beni çok mutlu etti. Kendine olan özgüveni, koşuşturması bizleri gururlandırdı. 'Kapak toplayacağım' dediğinde biz de ailece kendisine destek verdik. Masa masa dolaşmasından gocunmadık, aksine mutlu olduk'' dedi.

BİZE ULAŞIN