22 yaşında 101 sabıkası var

Adana'da hırsızlıktan 101 suç kaydı bulunan bir kişi Güven Timleri tarafından yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, olay merkez Çukurova ilçesine bağlı Çatalan Köprüsü'nde meydana geldi. İddiaya göre, "teker kesme", "pislikçilik" ve "dondurma sürme" yöntemiyle 22 yaşındaki Serhat A. Hatay'ın İskenderun, Niğde'nin Bor ve Antalya'nın Manavgat ilçelerinde yaptı hırsızlık yaptı. Bu yöntemlerle hırsızlık yapan ve 50 bin TL civarında para çalan zanlı Türkiye genelinde aranırken Adana'da Güven Tim ekipleri tarafından yakalandı. Çatalan Köprüsü'nde çalışma yapan Güven Tim ekipleri şahsı tanıyarak gözaltına aldı. Şahıs gözaltına alındıktan sonra sorgulanmak üzere Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı Hırsızlık Büro Amiriliği'ne getirildi. Burada yapılan sorgulamada zanlı yaptığı hırsızlıkları kabul ederek "Ben çalmaya mecburum çünkü ben kokain kullanıyorum. Günde 70 TL kokaine veriyorum" diye konuştu. Zanlı sorgusunun ardından adliyeye sevk edildi. Sevk sırasında zanlını sürekli gülümsediği görüldü.

"TEKER KESME YÖNTEMİ"
Yapılan araştırmada zanlının "teker kesme" yöntemiyle 27 bin TL para çaldığı ortaya çıktı. Polis tarafında "teker kesme" yöntemi ise şöyle:
"Bankaya giren vatandaşı takip eden zanlının vatandaş bankanın içerisindeyken otomobilinin tekerini kesici aletle kesip, daha sonra vatandaş aracına binip hareket edince yanına gelen diğer çete üyesi aracınızın tekeri inmiş diye söyleyerek ayrılması üzerine vatandaş aracını kontrol etmek için indiğinde, araç içerisinde bulunan ve bankadan çekilen yüklü miktardaki parayı alarak kaçıyor"

"PİSLİKÇİLİK YÖNTEMİ"
Bu yöntemde ise parası olduğunu belirledikleri şahsın üzerine arkadan yaklaşarak çamur, ya da siyah leke bırakacak bir şey sürdükten sonra yardım etme bahanesiyle vatandaşın dikkatini dağıtarak çantasını yere bıraktırması ya da temizlerken ceplerinden parasını alması yöntemidir.

"DONDURMA SÜRME YÖNTEMİ"
Zanlı bu sistemle Antalya'nın Manavgat ilçesinde bir kişiden 7 bin TL para çaldığı belirlendi. Polisin "dondurma sürme" yöntemi ismini verdiği hırsızlık ise şöyle oluyor:

"Zanlı dondurma alarak gözüne kestirdiği bir kişinin arkasından yaklaşıp dondurmayı üzerine sürüyor. Daha sonra özür dileyerek elimdeki dondurma üzerine bulaştı. Size yardım edeyim dondurmayı sileyim diye bu bahaneyle vatandaşın parasını çalıyor. Zanlılar genelde elinde çanta olan şahıslara dondurma sürüyor. Çünkü şahıs temizlik yaparken dalgınlıkla çantasını yere bırakıtığın da zanlı çantayı alıp kaçıyor."
BİZE ULAŞIN