İlk kez basının karşısına çıktı

Türkiye'nin yüz nakli yapılan dördüncü hastası Turan Çolak, ''İlk gördüğüm andan itibaren çok mutluyum. Hayatımda çok değişiklik oldu'' dedi.

Turan Çolak, yüz naklinin 72'nci gününde basın mensuplarının karşısına çıktı. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Mor Salonu'nda düzenlenen basın toplantısına Çolak ile Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, ameliyatı gerçekleştiren Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ve eşi Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan, ameliyatı gerçekleştiren ekipte yer alan Prof. Dr. Koray Coşkunfırat, Mikrocerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ferit Demirkan, Mikrocerrahi Derneği Yönetim Kurulu üyeleri Prof. Dr. Sühan Ayhan ve Prof. Dr. Murat Topalan, Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Geçici ile Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi'nde görevli Uzman Dr. Ahmet Duymaz katıldı. Toplantıyı Türkiye'nin ilk yüz nakli yapılan Uğur Acar da izledi.

Turan Çolak'ın kağıt mendille sık sık yüzünü sildiği gözlendi. Toplantıda konuşan Turan Çolak, ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan ve yüzü bağışlayan aileye teşekkür etti.

Çolak, ''Daha önce hayatımı yaşamış gibi değildim. Sorunlarım oldu. İlk gördüğüm andan itibaren çok mutluyum. Hayatımda çok değişiklik oldu. Yüzümün daha güzel olacağını düşünüyorum. Hocalarım çok ilgileniyorlar, her gün kontrol ediyorlar. Naklin güzel olması için ellerinden geleni yaptılar. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da beni ziyaret ettiği için teşekkür ediyorum'' dedi.

Bir gazetecinin ''Taburcu olunca ilk ne yapacaksınız'' sorusu üzerine Çolak, ''Yeni yüzümle ilk çıktığımda aileye teşekkür ve başsağlığı ziyaretinde bulunmak istiyorum. Uğur'un basın toplantısında yüz nakli olacağımı hissediyordum ve umutluydum. Bu kadar erken olacağını düşünmüyordum. Şansım iyi ilerledi ve nakil oldum. Çok mutluyum'' diye konuştu.

''Operasyon çok güzel olmuş''

Rektör Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, Türkiye'nin yüz nakli olan ilk hastası Uğur Acar'ın da salonda olduğunu hatırlatarak, Acar'ı yanına davet etti. Uğur Acar, bir elini Çolak'ın omzuna koyarak gazetecilere baş parmaklarıyla ''tamam'' işareti yaptı. Acar, ilk yüz nakli hastası olduğu için gurur duyduğunu belirtti. Ameliyatının ardından 3 hastanın daha yüz nakli olduğunu hatırlatan Acar, aynı hastanede Turan Çolak da yüz nakli olduğu için mutlu olduğunu ifade etti.

Acar, ''Kendisine her türlü yardımda bulunacağım. Sorunu, ihtiyacı olursa yardım edeceğim. Kendisi de bu nedenle çok mutlu. Kendisi için gurur verici olduğunu düşünüyorum. Operasyon çok güzel olmuş. Yüzünü beğeniyorum. Zamanla iyileşecek'' diye konuştu. Turan Çolak bu sırada Uğur Acar'a dönerek, ''Seni televizyonda gördüm, inceledim ondan sonra basın toplantısına geldim'' dedi.

Bir gazetecinin ''Yüzünü ilk gördüğünde ne hissettin?'' sorusuna Turan Çolak, ''Çok mutlu oldum. Dondum kaldım. Bu kadar değişeceğimin farkına varmamıştım. Annem de şaşırdı. Yüzümü beğeniyorum'' yanıtını verdi.

''Yüzüne his gelmeye başladı''

Ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan ise Türkiye'de kendilerine destek olan herkese teşekkür etti. Sorunsuz olarak bugüne geldiklerini kaydeden Özkan, Turan Çolak'ın en ufak bir sorunu olmadığını belirtti. Özkan, 3-4 ay içinde yüz hareketleri başladığı zaman daha mutlu olacağını ifade etti. Çolak'ın yüzüne gözyaşı kanalları için konulan tüpleri 3-4 ay sonra çıkaracaklarını kaydeden Özkan, Çolak'ın göz kapaklarını kendi kendine açabildiğini bildirdi. Özkan, göz kapaklarını 6 aydan itibaren kapatmaya başlamasını bekledikleri Çolak'ı haftaya taburcu edeceklerini söyledi.

Turan Çolak'ın gözünü açıp kapatmasını kendilerinin dengelemesi gerektiğini kaydeden Özkan, ''6 ay sonra sinirlerin hareketleri göz kaslarına geldiği zaman bu gözlerdeki hafif dışa dönmeler ve genişlikleri ayarlayacağız. Yüzüne his gelmeye başladı. Bu hisler subjektif. Belgeli olacak şeyler üçüncü aydan sonra başlayacak'' diye konuştu.

Özkan, yüz nakli listesini geniş tutmak istemediğini, en fazla 3 hastayı listesine alacağını söyledi. Rektör Prof. Dr. Kurtcephe ise Türkiye'de yüz nakli sürecini başlatan üniversite olduklarını hatırlatarak, başarılı bir nakile daha imza atmanın gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti. Mikrocerrahi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ferit Demirkıran da en geniş kapsamlı nakillerden birine imza atıldığını bildirdi.

Demirkıran, yerinde endikasyonlar ve başarılı sonuçlarla yapılan nakillerin yüzlerini güldürdüğünü ifade etti. Bu başarılarla Türk tıbbının dünya çapında önemli noktalara ulaştığını söyleyen Demirkıran, bu nakillerin yüz nakli olacak kişiler için güzel örnek oluşturduğunu belirtti. Mikrocerrahi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Topalan, Çolak'ın dünyada en kapsamlı yapılmış, en başarılı yüz nakli örneklerinden olduğunu kaydetti. Mikrocerrahi Derneği Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Sühan Ayhan ise ameliyatı ''Türk tıbbının ilerlemesi için önemli fırsat'' diye nitelendirdi.

BİZE ULAŞIN