Türkler'in asbestli ev mağduriyeti

  • AA
  • Yaşam
  • Perşembe 27.07.2012
Hollanda'nın Utrecht kentinde göçmenlerin yoğun yaşadığı Kanaleneiland mahallesinde yüksek oranda asbest maddesine rastlanması nedeniyle evleri boşaltılarak otellere yerleştirilen çok sayıda Türk ailenin endişeli bekleyişi devam ediyor. Kaldıkları otellerde ramazan dolayısıyla bazı zorluklar yaşadıklarını belirten Türkler, yetkililerin ilgisizliğinden yakındı. Türk ve Faslıların yoğun yaşadığı mahallede geçen hafta sonu iki evin tadilatı sırasında etrafa yayılan asbest yüzünden 180 kadar ev boşaltılarak, aileler farklı otellere yerleştirilmişti.

"AKIBETİMİZ NE OLACAK"
Dört gündür ailesiyle birlikte otelde kalan Durmuş Kaya, endişe içinde beklediklerini söyledi. Evlerinden apar topar ayrılmak zorunda kaldıkları için yanlarına yeterli elbise alamadıklarını belirten Kaya, ilk günlerde ramazan dolayısıyla otelde bir takım zorluklar yaşadıklarını, ama bunların zamanla çözüldüğünü ifade etti. Otel yönetiminin istekleri doğrultusunda Müslümanlar için yemek saatlerini iftara göre ayarladığını, helal yiyecekler servis etmeye başladığını kaydeden Kaya, buna karşın belediye ve bağlı oldukları sosyal konut bürosundan gerekli bilgileri alamamaktan yakındı. Kardeşleriyle birlikte aynı mahallede oturan Cihan Bildirici ise, geçici olarak babasının evine taşınmış durumda. Otelde rahat edememe endişesinden dolayı 3 kardeşiyle birlikte 4 gündür babasının evinde kaldığını kaydeden Bildirici, sürekli telefon etmelerine rağmen kendilerine yeterli bir bilginin verilemediğini aktardı. Tüm eşyalarını ve giyeceklerini bırakarak evlerini boşaltan Bildirici, "Akıbetimiz ne olacak henüz belli değil. Bize '4 gün sonra belki evinize dönebilirsiniz, ama o da kesin değil' diye net olmayan cevaplar veriyorlar. O yüzden tam ne olacağını bilemiyoruz" diye konuştu.

KIZILHAÇ DEVREYE GİRDİ

Asbest tehlikesi yüzünden evlerinden uzaklaştırılarak çevredeki otellere yerleştirilen ailelere yardım için harekete geçen Kızılhaç örgütü, her otele iki kişiden oluşan gönüllü uzman ekip gönderme kararı aldı. Kızılhaç, ailelerin sorunlarını dinleyerek onlara yardımcı olmaya çalışacak uzmanların, 09.00-21.00 saatleri arasında hizmet vereceğini bildirdi. Utrecht Belediye Başkanı Aleid Wolfsen de tatilini yarıda keserek kente geri döndü.
BİZE ULAŞIN