61 yıldır türbede yaşıyor

Eskişehir'in Odunpazarı ilçesinde Hafize Gülserten, Kurşunlu Külliyesi karşısında bulunan Hazreti Ahu Mahmud Dede'nin iki odalı türbesinde 61 yıldır yaşıyor.

Odunpazarı'nda 61 yıldan bu yana türbede yattığını ve Hazreti Ahu Mahmud Dede'ye hizmet ettiğini belirten Hafize Gülserten, bu eve gelin geldiğini söyledi. Kendisi gibi bu evden gelin çıkarttığını ifade eden Hafize Gülserten, şöyle konuştu: "Türbe iki odalı. Bir odasında ben kalıyorum, diğer odada ise Hazreti Ahu Mahmud Dede kalıyor. Gece gündüz hep buradayım. Buradan hiç dışarı çıkmıyorum. Hazreti Ahu Mahmud Dede'ye hizmet etmekten çok mutluyum. Ramazan ayının gelmesi ile birlikte ziyaretçiler çoğaldı. İnsanlar buraya gelerek dua ediyor. Eşim öldükten sonra ben ve torunum kalmaya başladık. Günlük yaşantımızı bu evde sürdürüyoruz"

Eskişehir Türbeleri Bakım Onarım ve Geliştirme Derneği Başkanı Mehmet Başerdem ise, Şeyh Ahu Mahmud Dedenin, Şeyh Edebali zamanında yaşamış alperen büyüklerden biri olduğunu belirterek "Peygamber Efendimizin hem Hasan hem de Hüseyin soyundan gelen evladı olduğu için şerif ve seyyiddir. Şehiden ruhunu teslim etmiştir. Şeyhin himmeti çok vatandaşımız tarafından açık seçik görülmüştür. Dedemiz celal sahibi evliyadır. Çok serttir. Bazı durumlarda çok açık seçik kerametleri görülebilir. Hafize sultan 61 yıl önce buraya gelin gelmiştir. Burada hizmetine devam etmektedir. Burada yaşayabilmek bile büyük keramettir. Bazıları gelir burada iki dakika durmak istemez bazıları da gelir buradan ayrılmak istemez."
BİZE ULAŞIN