'Ramazan' böbreği

"Ramazan ayında günah olur" düşüncesiyle yeğenine böbreğini vermekten son anda cayan Rabia Bozdemir'i, Doç. Dr. Ayhan Dinçkan "Tam tersi. Büyük sevap" diyerek ikna etti. Ölmek üzere olan Doğukan, yaşama sarıldı

Ankaralı Rabia Bozdemir ölmek üzere olan, karaciğer nakilli 24 yaşındaki yeğeni Doğukan Keleş'e böbreğini vermeyi önce kabul etti. Ancak tam ameliyata girecekleri sırada 'Ramazan ayında günah olur' diyerek vazgeçti. Herkes şoke olurken, Doğukan'ın gözünden yaşlar akmaya başladı. Devreye Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan girdi ve "Tam tersi ramazan ayında daha büyük sevap olur" diyerek teyzeyi ikna etti. Ölmek üzere olan Doğukan hayata tutundu.

ÖNCE KARACİĞERİ...
Ankaralı teknik ressam Doğukan Keleş'in karaciğeri hepatit hastalığı nedeniyle 2004'te iflas etti. Aynı yıl Başkent Üniversitesi'nde Doğukan'a donörden karaciğer nakli yapıldı. Doğukan sağlığına kavuştu ve taburcu olduktan sonra özel bir şirkette teknik ressam olarak çalışmaya başladı. "Her şey yoluna girdi" derken bir süre sonra bu kez kullandığı ilaçlar nedeniyle Doğukan'ın böbrekleri iflas etti. Bir anda hayatı kararan Doğukan, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi'ne organ bekleme sırasına yazıldıktan sonra diyalize girmeye başladı. Ancak Doğukan'ın donörden beklediği böbrek bir türlü çıkmadı. Doktorlar acil naklin şart olduğunu bildirdi. Gelişmelerin ardından Doğukan'ın anne, babası ve kardeşleri böbreğini vermek için tetkik yaptırdı. Ancak hiç biriyle doku uyumu sağlanamadı. Biricik oğlunun gözünün önünde eriyip, gittiğini gören anne Fatma Keleş, kız kardeşi Rabia Bozdemir'den yardım istedi. Yapılan tetkiklerde 55 yaşındaki Rabia Bozdemir'in böbreğinin uyumlu olduğu ve nakil yapılabileceği belirtildi. Geçen hafta gerekli tüm tetkikler yapıldı. Fakat tam ameliyata girileceği sırada teyze Rabia Bozdemir, "Ramazan ayında organ verilmesi günah olur. Ben vermekten vazgeçtim" deyince herkes şoke oldu. Doğukan'ın gözünden yaşlar akmaya başladı.

DİNÇKAN İKNA ETTİ

Gelişmelerin ardından, nakli gerçekleştirecek olan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi Müdür Doç. Dr. Ayhan Dinçkan devreye girdi. Daha önce din adamlarının organ nakli konusunda verdiği seminerlere katılan Dinçkan, teyze Bozdemir'e organ naklinin önemini anlatıp, ramazan ayında yeğenine bir böbreğini vermesinin daha büyük sevap olacağını, hiçbir günah olmadığını bu yönde din adamlarının da açıklamaları olduğunu söyledi. Rabia Bozdemir, böbreğini vermeye yeniden ikna oldu. Doç. Dr. Ayhan Dinçkan kapalı olarak gerçekleştirdiği operasyon ile Bozdemir'den aldığı bir böreği Doğukan Keleş'e nakletti. Sağlığına yeniden kavuşan Doğukan Keleş, teyzesine teşekkür etti. Teyzesinin ameliyat öncesi böbreğini vermekten vazgeçmesinin ardından yıkıldığını belirten Doğukan, "Bir anda yaşam ümitlerin sona eriyor. Sadece ölümü düşünüyorsun. Ama sağ olsun Ayhan Hocam teyzemi ikna etti. Ben de sağlığıma kavuştum. Dünyalar benim oldu" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN