Şiddet davaları arttı ama cinayetler önlenemiyor

Yürürlüğe giren 6284 sayılı "Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi" kanunu nedeniyle açılan şiddet davalarında patlama oldu. Şiddet mağdurları, mahkemelerden yoğun biçimde "uzaklaştırma, tedbir ve koruma" istemeye başladı. Mahkemenin tedbir kararını süre bitmeden ihlal eden bir kişiye 3 - 30 gün hapis cezası öngören kanun, geçtiğimiz mart ayında yürürlüğe girdi. Yasa kapsamında, açılan davalarda patlama yaşandı. İstanbul'da sadece bir aile mahkemesinde açılan dava sayısı aylık 100'e ulaştı. İşte açılan davalardan bazı örnekler:
Madde bağımlısı ağabeyi tarafından darp edilen epilepsi hastası K.Ç., ağabeyi H.Ç.'yi savcıya şikâyet etti.
H.Ş., kocasının eski eşi A.V.'nin beraberindeki 3 kişiyle kapılarına dayanması üzerine polisi aradı. Mahkeme, 6 ay süreyle A.V.'nin koruma tedbir kararlarına uymasına hükmetti.
B.K., nikâhlı karısının 7 yıl boyunca kendisini aldattığını öğrenince savcılığa gitti. Eşinin evden uzaklaştırılmasını istedi. Mahkeme, kocasını aldatan N.K.'ye 4 ay evden uzaklaştırma verdi.
Kızı tarafından darp edildiğini öne süren baba A.Y., savcılıktan kızının evden uzaklaştırılmasını istedi. Mahkeme talebi uygun gördü.
Annesinin hayatından endişe eden oğul Ü.K. savcılığa babasını şikâyet etti. Koruma tedbiri istedi.
S.K., aynı evde yaşadığı sevgilisini kendisine şiddet uyguladığı ve hakaret ettiği gerekçesiyle şikâyet etti. Evden uzaklaştırma istedi. SABAH'a bilgi veren bir savcılık yetkilisi, "Önüne gelen dava açıyor. Davalar aile mahkemelerini kilitledi. Dava çok olunca mahkemelerin ve polisin iş yükü artıyor. Asıl mağdurlara sıra gelmiyor. Bu kanun istismar edildiği için gerçekten korunması gereken kadınlardan her gün biri kocası tarafından öldürülüyor" dedi.

TEMMUZDA 9 CİNAYET
İstanbul'da temmuz ayında 9 kadın cinayeti işlendi. Cinayetlerin 4'ü bıçak, 2'si silahla gerçekleşti. 3 kadın ise boğularak öldürüldü. Cinayetlerin önemli bir bölümü aldatma şüphesiyle gerçekleşti. İstanbul'un yanı sıra Konya, Samsun, İzmir, Adana, Kocaeli ve Tekirdağ'da kadın cinayetleri işlendi.
BİZE ULAŞIN