Mersin alev alev

Mersin'in Gülnar ilçesinde çıkan ve kontrol altına alınan alanda soğutma sürerken, rüzgarın etkisiyle yeniden alev alan bir tepede söndürme çalışmaları yapılıyor.

Perşembe 23.08.2012 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 23.08.2012 17:29
ABONE OL

İlçe merkezine 13 kilometre mesafedeki Beydili ile 20 kilometre mesafedeki Sipahili köyü arasındaki Karadere mevkisinde dün 17.30 sularında çıkan yangın kısmen kontrol altına alınıp soğutma çalışmalarına başlandı. Çalışmalar sürerken, bir tepede yeniden yükselen alevlere yangın uçağı ve helikopterlerle müdahale ediliyor.

Gerek yanan alana, gerekse söndürülen alandaki soğutma çalışmalarına ise 4 uçak, 3 helikopter, Konya, Isparta, Burdur, Antalya, Alanya, Mersin ve ilçelerinden gelen yaklaşık 100 adet arozöz ve su tanklar ile 200 orman işçisi, 20 muhafaza memuru, 60 teknik eleman katıldığı öğrenildi.
Çıkan yangında ise şuana kadar yaklaşık 100 hektar ormanlık alan ile köy mezarlığının zarar gördüğü bildirildi.

Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel, gazetecilere yaptığı açıklamada, dün başlayan yangına arozözler ve itfaiyelerle müdahale ettiklerini söyledi. Günel, alanın kurak ve sarp arazi olması nedeniyle yangının kısa sürede büyüdüğünü ifade etti.

Büyük bir kısımda yangının kontrol altına alındığını, az bir kısımda devam ettiğini anlatan Günel, yapılan çalışmalarla da yangının tamamen kontrol altına alınacağını bildirdi.

Öte yandan tedbir amacıyla köylerdeki vatandaşlar tahliye edilirken, bazı vatandaşların evlerini terk etmediği gözlendi. Yusuf Keben isimli vatandaş, yangının evlerine sıçrama tehlikesi nedeniyle yapılan uyarılara rağmen evini terk etmediğini, müdahalelerle de yangının evlere sıçramadığını söyledi.