Dayakçı sevgiliye 30 gün uzaklaştırma

Mahkemeden emsal karar: İzmir'de sevgilisinden şiddet gören kadın korumaya alındı. Sevgiliye ise evden uzaklaştırma cezası çıktı

İzmir Torbalı'da 42 yaşındaki kadın, yıllardır birlikte yaşadığı 69 yaşındaki Abdülkerim Türker'den şiddet gördüğü gerekçesiyle dava açtı. Şiddet uygulayan sevgili evden uzaklaştırma cezasına çarptırıldı. Süreyya Solak 10 yıl önce 3 çocuğunun babasından boşandıktan sonra Abdülkerim Türker ile tanıştı. Sevgilisiyle aynı evi paylaşan Solak iddiaya göre şiddet görmeye başladı. Sürekli olarak evlenme vaadiyle kandırıldığını ve bu yüzden de birlikte yaşamaya devam ettiğini söyleyen Solak, 69 yaşındaki Abdülkerim Türker'in kıskançlık krizine girip, kendisini darp ettiğini öne sürdü. Gördüğü şiddet ve baskı yüzünden bir süre psikolojik tedavi gören Solak, geçtiğimiz yıl hap içerek intihar girişiminde bulundu. Talihsiz kadın yaşadıklarını, "Kimliğime el koyuyordu ve dışarı çıkmama izin vermiyordu. 'Nereye gidersen git seni bulurum, peşini bırakmam' diyerek tehditler savuruyordu. Komşularımla görüşmeme izin vermezdi. Televizyon izlediğimde kavga ederdik" diye anlattı.

ÖRGÜ ŞİŞİ BATIRDI
Son olarak 29 Haziran'da evde televizyon izlediği sırada sevgilisinin gelip kendisini darp ettiğini iddia eden Solak, Türker'in örgü şişlerini vücuduna batırdığını söyledi. Aldığı darbeler nedeniyle kafatasında çatlak oluşan kadın, jandarmayı arayarak şikâyette bulundu. Türker gözaltına alınırken, Süreyya Solak koruma altına alınarak Kadın Sığınma Evi'ne gönderildi. Jandarma, 6284 sayılı Kanunun 5/2 maddesi uyarınca şiddet uygulayan Abdülkerim Türker hakkında tedbir kararı alırken, Torbalı 2. Asliye Hukuk Mahkemesi de kararı onaylayarak Türker hakkında '30 gün evden uzaklaştırma cezası' verdi. Bir fabrikada işçi olarak çalışan Süreyya Solak, "Kadınlar şiddete boyun eğmesin. Devlet kadını koruyor. Keşke onu daha önce güvenlik güçlerine şikâyet etseydim" diye konuştu. Baro tarafından Süreyya Solak'ı savunmakla görevlendirilen Avukat Mehmet Öztürk ise ilk kez böyle bir karar ile karşılaştığını söyleyerek, "Yeni yargı paketinde kadının korunmasına öncelik veriliyor. Bu kapsamda alınan bu kararın emsal olacağını düşünüyorum" dedi.

BİZE ULAŞIN