Kahreden rakam: Her yıl 4 bin kişi silahla ölüyor

Parkta oyun oynayan 6 yaşındaki Umut Ceylan'ın maganda kurşununa kurban gitmesi Türkiye'deki bir gerçeği de gözler önüne serdi. Ülkemizdeki silahla ilgili istatistiklerini duydukça insanın canı yanıyor.

Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ayhan Akcan, Türkiye'de bireysel silahlanmayla ilgili çarpıcı istatistikleri verdi. Dr. Akcan yaklaşık 10 milyon silahın bulunduğu tahmin edilen Türkiye'de 2,5 milyonu ruhsatlı 7,5 milyonunun da ruhsatsız olduğunu söyledi:

Akcan şu bilgileri verdi:

700 kişi serseri kurşun kurbanı

Bir yılda 4 bine yakın kişi silahla ölürken 10 bin kişi de yaralanıyor. Yaklaşık 700'ü serseri kurşunla ölüyor. Cinayetlerin yüzde 70'i silahla gerçekleşiyor. Özellikle ergenlerin intiharında silah ikinci tercihte yer alıyor. Dünya ortalamasında bu konuda 11. sıradayız.

Silah hep yanlarında

Türkiye'deki vakaların yüzde 94'ünde silahın üstlerinde olduğu görülüyor. Ne ruhsatlandırmada eğitim var ne de ruhsat sonrası denetim. Öte yandan silahlanma eğitim düzeyiyle ilişkili değil. Tamamen insanların kendilerini güvende hissetmeleriyle ilgili bir durum. Yani insanlar silahları güvenlik amaçlı alıyor.

Kaynak: Bugün
BİZE ULAŞIN