Annesi terk etti, beyaz melekler sahip çıktı

2 yaşındaki lösemili Şeyma'yı annesi terk etti. Babası ona bakmak için işyerini sattı. Hemşireler mesai dışında bile ona gönüllü annelik yapıyor

Şeyma Tuzak, 5 ay önce, henüz 2 yaşındayken lösemi ile tanıştı. Annesi Tuğba İ., 4 hafta sonra çocuğunu ve 5 yıllık eşini terk ederek evden kaçtı. Artık Şeyma'nın evi Pamukkale Üniversitesi Hastanesi, annesi ise hematoloji hemşireleri. Baba Mustafa Tuzak, "Kızım sürekli annesini soruyordu, ben de geleceğini söylüyordum. Artık o da gelmeyeceğini anladı. Böyle bir insanlık olmaz. Kızımın kimliğini, fotoğraflarını, karnesini ve yüzüğünü evde bırakıp kaçtı" diyor.

ANE KAYIPLARA KARIŞTI
Denizli'nin Güney ilçesinde, 5 yıl önce evlenen Mustafa Tuzak (28) ve Tuğba İ.'nin (25) kızı Şeyma, 2010'un mart ayında dünyaya geldi. Geçen mart ayında Şeyma birden rahatsızlandı. Ardından lösemi olduğu tespit edildi. Küçük kız, Pamukkale Üniversitesi Hematoloji bölümünde tedaviye alındı. Baba Mustafa Tuzak, hastane masraflarını karşılamak için lokantasını sattı. Anne Tuğba İ. ise hastanede kızının başında beklemeye başladı. Anne, 4 hafta sonra, eşine 'Eve gidip temizlik yapacağım' diyerek hastaneden ayrıldı. Baba Mustafa Tuzak ise kızının başında, onun gelmesini bekledi. Fakat genç kadın, hastaneye 70 kilometre uzaklıktaki evden son otobüsle de dönmedi. Mustafa Tuzak, meraklanınca eşini telefonla aradı. Eşine ulaşamayınca, annesini arayan Tuzak, eşinin sabah 07.00'da hastaneye gitmek için evden ayrıldığını öğrendi. Tuzak, polise başvurarak eşinin kaçırılmış olabileceğini söyledi. Hasta kızını başka bir hasta yakınına emanet eden Tuzak, eşini aramak için Güney'deki evine gitti. Mustafa Tuzak, masanın üzerinde kızının fotoğraflarını, sağlık karnesini, kimliğini ve 5 yıl önce eşine taktığı yüzüğü görünce şok oldu. Tuzak, evden kaçan eşinin 2 haftadır bir cep telefonu numarasına mesaj gönderdiğini öğrendi.

ARTIK SORMUYOR

Kızının ilk günlerde "Annem nerede?" diye sorduğunu anlatan Tuzak, "Kızıma 'Annen gelecek' diye cevap veriyordum. Sonra o da gelmeyeceğini anladı. Artık sormuyor annesini. Böyle bir insanlık olmaz. Hastanede kızının başında 28 gün kaldıktan sonra kaçtı. Geriye sadece yüzüğümüz ve fotoğrafları kaldı" dedi. Hastane masraflarını karşılamak için iş yerini sattığını, bu yüzden çalışamadığını belirten Tuzak, "Kızıma hemşireler annelik yapıyor. Annesinin kaçtığını bilen hemşireler, mesai bittikten sonra bile gelip kızıma annelik yapıyorlar. Diğer hasta yakınları da kızımla ilgilenerek beni dinlendirmeye çalışıyor. LÖSEV'e kayıt yaptırdım. Ayda 250 lira alıyorum. Büyük çaresizlik içinde kaldım" dedi.

PEPE'NİN SAÇI

Tedaviden sonra Şeyma'nın saçlarının döküldüğünü kaydeden Tuzak, "Daha önce aldığım Pepe oyuncağı yanındaydı. Bana, 'Baba Pepe'nin saçları var mı?' diye sorunca içim eridi. Hemen gidip kızıma, saçları olmadığı için Caillou resmi olan elbiseler ve oyuncaklar aldım" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN