Babamın da bir mezarı olsun istiyorum

Ege'de girdiği it dalaşı sırasında düşürülen F-16'nın pilotu Yüzbaşı Nail Erdoğan'ın cenazesinin çıkarılması için Cumhurbaşkanı talimat verdi. Ancak 2 aydır gelişme yok. Şehidin kızı, "Umudumu korumak istiyorum" diyor

Ege Denizi üzerinde 8 Ekim 1996 tarihinde görev uçuşu yaparken, Yunan savaş uçaklarıyla girdiği 'it dalaşında' düşen F-16 uçağının pilotu Yüzbaşı Nail Erdoğan'ın naaşı 16 yıldır çıkarılamadı. Suriye tarafından düşürülen Türk keşif uçağının enkazı ile şehit pilotların, araştırma gemisi Nautilus tarafından bulunması, şehit Yüzbaşı Erdoğan'ın kızı Evrim Erdoğan'a da umut oldu. Evrim Erdoğan, "Babamın da ziyaret edebileceğim bir mezarı olsun istiyorum" diyor.

400 METRE DERİNLİKTE YATIYOR

Babasını kaybettiğinde henüz 7 yaşındaydı Evrim Erdoğan... Bugün 23 yaşında ve İstanbul'da bir özel üniversitede Radyo Televizyon okuyor. Babasını ise hiç unutmuyor. Genç kız denizin 400 metre altında bulunan babasının naaşının çıkartılabilmesi için, 17 Temmuz günü internet üzerinden imza kampanyası başlattı. Bu kampanya sırasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de seslendi ve şehit kızının bu çağrısı karşılıksız kalmadı. Cumhurbaşkanı Gül, Sakız Adası açıklarında bulunan uçak enkazı içerisindeki naaşın çıkartılması için Genelkurmay Başkanlığı'na 19 Temmuz'da talimat verdi. Babasının kullandığı F-16 savaş uçağının 16 yıl önce Yunan savaş uçağı tarafından füzeyle vurularak, Ege Denizi'ne düşürüldüğünü ve babasının şehit olduğunu anlatan Evrim Erdoğan şöyle konuşuyor: "Babamın naaşı ve uçağın enkazı çıkarılamadı. Bu durum için o zamanın teknolojik ve maddi imkânlarının yetersizliği gerekçe gösterildi. Araştırma gemisi Natilus, Suriye'nin düşürdüğü uçağın enkazı ile şehit iki pilotun naaşını çıkardı. Ben de babamın da naaşının çıkarılmasını istedim. Cumhurbaşkanı talimat verdi. Milli Savunma Bakanlığı'ndan talimatın verildiğini teyit ettim. Ancak aradan iki ay geçti ve henüz bir gelişme olmadı. Umudumu yitirmek istemiyorum. Çalışmaların başladığı ve babamın naaşının bulunduğu haberini almak istiyorum. Tek isteğim babamın ziyaret edeceğim bir mezarının olması."

İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI
Erdoğan'ın kızı Evrim Erdoğan, 'Şehidimize Sahip Çıkalım' sloganıyla internette 'www.imzakampanyam. com' adresinde imza kampanyası başlatmıştı. Evrim'in, "Babamım 400 metre derinlikteki enkaz yığınının içinde olan naaşının çıkarılması için Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ve Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın talimat vermesi gerekli. Kamuoyunun desteğiyle sesimi duyurmayı amaçlamaktayım" yazdığı kampanyaya, yüzlerce kişi imza atarak destek verdi.

YUNAN JETİ FÜZEYLE VURMUŞTU
8 Ekim 1996 tarihinde, Balıkesir'deki hava üssünden kalkan iki Türk savaş uçağından birinde Yarbay Osman Çilekli ile Yüzbaşı Nail Erdoğan bulunuyordu. Ege'de rutin uçuşunu yapan Türk F-16'sı, Sakız adası açıklarında Yunan Mirage 2000 uçağı ile karşılaştı. İki uçak birbirlerine karşı avantaj sağlamak için manevralara başladı. Yarbay Çiçekli, Yunan uçağının arkasına geçerek fotoğrafını çekmek, temsili olarak üstünlük sağlamak istedi. Ancak Yunan savaş uçağı füze fırlatarak, Türk uçağını arka bölümden vurdu. Ön koltukta oturan Yarbay Osman Çiçekli, fırlatma düğmesine basarak yanan uçaktan ayrılmayı başardı. Arka koltuktaki Yüzbaşı Nail Erdoğan ise uçakla beraber Ege'nin mavi sularına çakıldı.

BİZE ULAŞIN