Kadın doktora darp iddiası

Adana'nın Kozan ilçesinde, devlet hastanesinde görevli kadın doktorun hastası tarafından darbedildiği öne sürüldü.

İddiaya göre, hastane nöroloji polikliniğine başvuran A.A, ilaç yazdırmak istedi. Nöroloji uzmanı Filiz Ökten'in hastayı psikiyatri polikliniğine yönlendirmek istemesi üzerine aralarında tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine A.A'nın, doktor Ökten'i yumrukla darbettiği iddia edildi. Başından ve kulağından yaralanan Ökten, ilk tedavisi yapıldıktan sonra MR çekilmesi için Adana'ya sevk edildi. Tarafların birbirlerinden şikayetçi olduğu, olayla ilgili soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Görüntülerinin alınmasını istemeyen doktor Ökten, ilaç yazdırma meselesi yüzünden hastasıyla arasında tartışma çıktığını ve darbedildiğini anlattı. İnsanların, kendilerine sağlık hizmeti veren doktorlara karşı bu şekildeki tavırlarını anlayamadığını kaydeden Ökten, ''Muayene için gelen hasta, yeşil reçeteyle bir ilaç yazmamı istedi. Bu ilacın sürekli kullanımının sakıncalı olduğunu söyleyince, her istediği zaman bu ilacı yazmam gerektiği şeklinde beni tehdit etti. Benimle bu şekilde konuşmaması gerektiğini söyleyince de beni darbetti. Başıma, çeneme ve kulağıma darbe aldım. Çenemde çıkık olma ihtimali var. İnsanlar, kendilerine hizmet eden insanlara bu şekilde davranmamalı. Bu işe ömrümüzü veriyoruz, karşılığı bu olmamalı'' ifadelerini kullandı.

SENDİKADAN TEPKİ

Sağlık-Sen üyeleri de, hastane bahçesinde toplanarak olayı kınadı. Sendika Temsilcisi ve Hastane Müdürü Çağlar Çoban, doktor Filiz Ökten'in sözlü ve fiziki saldırıya uğramasının ardından, hastane idaresine, Emniyet Müdürlüğü'ne, Cumhuriyet Başsavcılığı'na, İl Sağlık Müdürlüğü'ne ve Sağlık Bakanlığı Çalışan Hakları Birimi'ne bildirimlerin yapıldığını, şiddet uygulayan kişi hakkında gerekli yasal işlemlerin başlatıldığını tespit ettiklerini belirtti.

Kozan Devlet Hastanesi acil servisinde görevli iki doktora da daha önce sözlü ve fiziksel saldırı uygulandığını hatırlatan Çoban, şunları söyledi:

''Son günlerde artan sağlıkta şiddet olaylarını önleme açısından Sağlık Bakanlığımız gerekli tüm işlemleri şiddete uğrayan personelimizin yerine yapmaktadır. Bu tür olayların engellenmesi için güvenlik tedbirleri artırılmıştır. Ayrıca, TBMM bünyesinde başkanlığını Milletvekilimiz Necdet Ünüvar'ın yaptığı Sağlıkta Şiddeti Önleme Komisyonu oluşturulmuş olup çalışmalara başlanmıştır. Sayın vekilimize de konu hakkında bilgi verilmiş, kendisi Dr. Filiz Ökten ile telefonda bizzat görüşerek konunun takipçisi olduğunu beyan etmiştir. Şiddete uğrayan personelin haklarının savunulması için mücadelemizi sürdüreceğiz.''

BİZE ULAŞIN