Kanunu ağlatan adamın vedası

Henüz 5 yaşında tanıştığı eşsiz musiki aleti kanuna can veren, hafızalara kazınan birçok eserde imzası bulunan Halil Karaduman'ın Almanya turnesindeki ani ölümü, sanat dünyasını yasa boğdu

Kanuna eller önce yavaşça vurur... Üzerinde kırılacak narin bir camın üzerinde geziyormuş gibi gezer, çıkan tınılar kulağı okşar. Ardından hızlanır parmaklar, coşkulu bir anda yerini şu sözlere bırakır nameler: "Leyla ela gözlü bir çöl ahusu; Saçları bahtından daha siyahtır..." Ahmet Hamdi Tanpınar'a ait bu güzel sözlere yazılmış notalar, belki de Türk Sanat Müziği'nin gelmiş geçmiş en güzel bestelerinden biridir. Bir o kadar eşsiz Türk musiki aleti olan kanuna can veren isimdi Halil Karaduman.

AĞIRLIKLA ÇALIŞTI

Henüz 5 yaşında başladığı kanunu önceki gün 53 gibi genç bir yaşta hayatını kaybedene kadar yanından ayırmadı. Kanun üstadı olan babası daha hızlı çalsın diye ellerine ağırlık bağlardı. Sabah 8'de kardeşiyle birlikte kaldırır, kahvaltıdan hemen sonra solfej derslerine başlardı. Unutmasınlar diye boy aynası üzerine dosya kağıdına nota yazdırırdı. "Ben ezildim, siz ezilmeyin notayı öğrenin hayatınızı kurtarın" derdi. Böyle ciddiyetle ve düzenle başladı kanuna, babasının isteğini kırmadı ve 1977'de İstanbul'a gelerek kazandığı İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Temel Bilimler bölümünü birincilikle bitirdi.

UNUTULMAZ ŞARKILAR...

Plakçılığın yükselen değer olduğu Unkapanı'nda bestekar ve kanun refakati olarak yerini aldı. Aralarında Zeki Müren, Bülent Ersoy, Müzeyyen Senar, İbrahim Tatlıses, Sezen Aksu ve Zülfü Livaneli'nin de bulunduğu olağanüstü sanatçılarla birlikte çaldı. Ancak akıllara kazanan "Devlerin aşkı", "Rüyalarda buluşuruz", "Leyla" dâhil kulaklara kazınan bestelere imza attı. Kanun üstadı Halil Karaduman'ın kardeşi Ateş Karaduman, babalarının müzisyen olması nedeniyle 5 erkek kardeşin de müzikle ilgilendiğini dile getirdi. "Müzik bizim için aile mesleği" diyen acılı kardeş, "Babam Fahrettin Karaduman, Gaziantep'in önde gelen müzisyenlerindendi. Ağabeyimin eline 5 yaşında kanunu verdi. Biz 6 kardeşiz, 5 erkeğin üçü kanun, ikisi keman çalıyor. Notalar bizim için vazgeçilmezdi" diyerek duygularını paylaştı. Evli ve üç çocuğu olan Halil Karaduman, çocuklarını da kendisi gibi müzikle iç içe yetiştiriyordu; bir taraftan okulda okuyan çocuklardan biri kanun biri de keman öğreniyor. Alınan bilgiye göre, Karaduman'ın cenazesi, bugün saat 14.00'te anma töreni için Yıldız Sarayı'na götürülecek. Karaduman'ın cenazesi, anma töreninden sonra Levent Camisi'nde ikindi namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Ulus Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

ÜNLÜLER ŞOKTA
Karaduman'ın ölümü, birlikte yıllarca sahne aldığı sanatçıları da derinden sarstı. İşte bazı sanatçıların taziye mesajları:
Sibel Can: 1989'da "Rüyalarda buluşuruz" şarkısını seslendirmiştim. O şarkıyı Zeki Müren'den, Bülent Ersoy'a kadar pek çok isim okumuştu. Benim sanat hayatımda da önemli bir bölümü oluşturan albümde yerini almıştı. O kadar üzgünüm ki.
Seda Sayan: Kanun üstadı değerli hoca Halil Karaduman Hak'kın rahmetine kavuşmuştur. Başımız sağolsun.
Mustafa Ceceli: Türkiye'nin en büyük kanun üstadı Halil Karaduman ağabeyimizi kaybettik. Allah rahmet eylesin.
Demet Akalın Kurt: Devlerin aşkı büyük olur demişti. Hak'kın rahmetine kavuşmuş. Nur içinde yat Halil Karaduman
Yaşar: Halil Karaduman'ın vefatını şimdi öğrendim. Ailesi, öğrencileri, sevenlerine başsağlığı diliyorum.

BİZE ULAŞIN