Karadeniz'de sel hortum, heyelan

Kuvvetli yağışlar Giresun, Rize, Trabzon'da su baskını ve taşkınlara neden oldu. Rize'de hortum, Trabzon'da heyelan meydana geldi. Giresun'da iki dere taştı. Sel nedeniyle bazı okullar tatil edildi

Türkiye'yi dünden itibaren etkisi altına alan yağışlı hava dün Karadeniz bölgesinde etkisini artırarak sel, hortum ve heyelan olaylarına neden oldu. Rize'de önceki geceden itibaren etkili olan şiddetli yağış Karadeniz üzerinde hortum oluşturdu. Bir görgü tanığı "Hortum önce küçüktü. Daha sonra giderek büyüyerek sahile yaklaştı. Ancak karaya gelmeden etkisini yitirdi. Çok korkunçtu" dedi.

153 SU BASKINI
Birçok mahallede evleri ve işyerlerini su basarken Çayeli'nde bir ilköğretim okulu bahçesindeki su birikintisi nedeniyle eğitime ara verdi. Trabzon'da da etkili olan yağış Beşikdüzü ilçesinde 153 ev ve işyerinde su baskınlarına neden oldu. İlçe merkezinde taşan derelere Afet ve Acil Durum ekipleri müdahale etti. Akkese köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle bir otomobil toprak altında kaldı. Şalpazarı yolu geçici süreyle trafiğe kapatıldı. Beşikdüzü'nde de dün eğitime ara verildi.

'DEREYİ KAPAMAYIN'
Trabzon Valisi Recep Kızılcık "Can kaybı olmaması sevindirici. Ancak altyapı sorunları olumsuzluklar yaşanmasına neden oluyor. Bu tür olaylardan ders çıkarmalıyız. Özellikle su kanalları ve derelerin üzerlerini kapatmamalıyız" dedi. Öte yandan Trabzon ve Rize'deki taşkınların tamamının sahil kasabalarında yaşanması Karadeniz Sahil Yolu tartışmalarını gündeme getirdi. Yetkililer duble yol yapılırken akarsuların taşıdığı hafriyatın denize nasıl ulaşacağının hesaplanmadığı eleştirileri yapıyor. Öte yandan Giresun Eynesil'de önceki gece Topallı ve Kelli dereleri taştı.

YARIN YAĞIŞ TEKRAR KUVVETLENİYOR
Metoroloji yetkililerinden alınan bilgiye göre yağışlı hava bugün yurdun batı ve kuzey kesimlerini terk ederek doğuya doğru çekilecek. Ancak yarın yeni bir yağışlı hava dalgasının özellikle Karadeniz Bölgesi'nde kuvvetli yağışlar bırakacağı tahmin ediliyor.

DOĞU KARADENİZ İÇİN UYARI

Yarın Marmara ve Güneydoğu bölgelerinde yağış beklenmezken, yurdun diğer tüm bölgelerinde şideetli yağışlar görülecek. Rize, Artvin, Bingöl, Bitlis, Muş ve Ardahan çevrelerinde yağışların kuvvetli olması bekleniyor. Yetkililer özellikle Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde sel ve heyelan uyarısı yapıyor. Kuvvetli yağışların hafta sonuna kadar Karadeniz, Doğu Anadolu'da etkili olması bekleniyor. Batıda ise önümüzdeki günlerden itibaren yağış duracak ve sıcaklık değerleri yükselecek.

BİZE ULAŞIN