Organlarıyla 7 kişiye hayat verdi

Bursa'da 15 gün önce park halindeki otobüse arkadan çarptıktan sonra kendi aracının altında kalan sürücü, hayatını kaybetti. Sürücünün yakınları ise organların bağışlanmasına karar verdi. 38 yaşındaki K.D.'nin organları İstanbul, Ankara ve Bursa'da 7 kişiye umut oldu.

Merkez Osmangazi ilçesi Veysel Karani Mahallesi İnönü Caddesi üzerinde Kamil D.'nin kullandığı 16 ED 296 plakalı otomobil, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu otobüse arkadan çarptı. Çarpmanın etkisiyle savrulan aracın ön camından fırlayan 2 çocuk babası Kamil D. aracının altında kaldı. 112 Acil Servis ve itfaiye ekiplerinin zamanında müdahalesi ile aracın altından çıkartılan genç sürücü, Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma hastanesine kaldırıldı. Yolda kalbi duran sürücü hastanede yapılan kalp masajı ile hayata döndürüldü. Kamil D. daha sonra Çekirge Devlet Hastanesi'ne sevk edildi.

Burada hayatını kaybeden Kamil D.'nin yakınları Çekirge Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Sorumlusu ve Organ Nakil Koordinatörü Opr. Dr. Timur Didinen'in verdiği bilgilerden sonra organların bağışlanmasına karar verdi.

Organların bağışlanmasına karar verilmesinin ardından Bursa Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi ile görüşen Didinen, uygun hastalara nakil yapmak Ulusal Koordinasyon Merkezi'yle irtibata geçti. Yapılan eşleştirmeler sonucunda hastanın karaciğerinin Ankara Başkent Üniversitesi'nde acil karaciğer nakli bekleyen hastaya, pankreasının Ankara Dış kapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki bir hastaya, iki böbrek ve kornealarının Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinde kayıtlı hastalara, kalbinin ise İstanbul Florence Nightingale Hastanesinde yatmakta olan bir hastaya uyumlu olduğu tespit edildi.

Uygun hastaların bulunması sonrasında operasyon için harekete geçtiklerini ifade eden Didinen, 'Zamanla yarışarak ameliyatı yapacak ekiplerin ulaşım organizasyonunu gerçekleştirdik. Ankara Başkent Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, Bursa Acıbadem Hastanesi ve İstanbul Florence Nightingale Hastanesinden hava ve kara yolu ile Bursa'ya gelen yaklaşık 15 kişilik ekiple beraber ameliyatı gerçekleştirdik. Ameliyat sonrasında umutla organ bekleyen 7 hastaya hayat vermek üzere hava ve kara yoluyla Ankara , İstanbul ve Uludağ Üniversitesine gönderildi' dedi.

BİZE ULAŞIN