İstanbul'da büyük yangın

Tuzla'da bir boya fabrikasında çıkan yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesi sonucu söndürüldü.

Orta Mahalle'deki İstanbul Boya ve Vernikçileri Toplu İşyeri Sanayi Sitesi 40 numarada bulunan ''10 Yıl Kimya ve Boya'' fabrikasında, solvent tankerinin boşaltımı sırasında statik elektrikten çıktığı tahmin edilen yangına, İstanbul'un Anadolu yakasındaki itfaiye gruplarının yanı sıra Avrupa yakasından da ekipler müdahale ederken, havadan da helikopterle destek verildi.

İŞTE YANGINDAN İLK FOTOĞRAFLAR!

İtfaiye ekiplerinin, bitişik nizamda olan diğer fabrikalara sıçramaması için yoğun çaba sarf ettiği yangın, söndürüldü. Can kaybının olmadığı yangında, iki kişinin camdan atlayarak hafif yaralandığı öğrenildi. Bu arada, olay yerine gelen Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, can kaybı yaşanmamasının sevindirici olduğunu söyledi.

Yazıcı, ''Yangının, böylesine patlayıcı ve parlayıcı maddelerin olduğu bir yerde statik elektriklenme sonucu boşaltma anında çıktığı bilgiler dahilinde. Önümüzdeki saatlerde yangının çıkış sebebi çok net bir şekilde ortaya çıkmış olur. Yangının daha da büyümemesinin sebebi, belki de solvent yüklü tankere itfaiye ekiplerinin ani müdahalesi ve tankerin soğutulmasıdır'' dedi.

İstanbul Boya ve Vernikçileri Toplu İşyeri Sanayi Sitesi yöneticisi Nuri Kızıltepe de yangının sebebi hakkında kesin bilgileri olmadığını belirterek, ''Biz yönetim olarak itfaiye ile beraber çıkabilecek yangınlara karşı çözüm arıyoruz. Bunun için toplantılarımız oldu. Bütün üyelerimize, yangınla ilgili risklerin artırılmaması, solvent ya da diğer ürünlerin biriktirilmemesi anlamında telkinlerimiz oldu. Bunun için önlemler aldık. Yer darlığı ve iş yoğunluğundan bu tür olaylar olabiliyor'' diye konuştu.

Bir gazetecinin, ''Yangında ihmal var mı?'' şeklindeki sorusuna Kızıltepe, ''İhmal olmasa böyle yangınlar olmaz'' yanıtını verdi.

YANGINA 62 ARAÇ VE 171 PERSONEL İLE MÜDAHALE EDİLDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Tuzla'da bir boya fabrikasında çıkan yangına 62 araç ve 171 personel ile müdahale etti..

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Tuzla Orhanlı Saniye Bölgesi'ndeki bir boya fabrikasında henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangın üzerine, İstanbul İtfaiyesi Anadolu yakası grupları olay yerine sevk edildi.

İlk belirlemelere göre, 1500 metrekare üzerine kurulu iki katlı tiner, solvent ve boya fabrikasında patlamayla birlikte başlayan yangın kısa sürede yayıldı. Yangına ilk olarak Organize Saniye Bölgesi itfaiye grubu müdahale etti. Daha sonra Tuzla, Orhanlı, Şişli, Kurtköy, Sultanbeyli, Kartal, Kadıköy ve Ümraniye grupları bölgeye gönderildi.

Yangına 62 araç 171 personel ile müdahale edilirken, patlamalar sırasında fabrika bahçesinde ve yol üzerinde bulunan bazı araçlar da hasar gördü.

BİZE ULAŞIN