Raşit cezaevinde Nilay perişan...

Küçük yaşta kaçıp evlendikleri için 11 yıllık cezası Yargıtay'ca onanan Raşit Bayar, cezaevine konuldu. Çocuklarına sarılıp gözyaşı döken eşi Nilay Bayar devlet büyüklerinden yardım istedi

İzmir'in Bayındır ilçesinde 17 yaşındaki Raşit Bayar ve 15 yaşındaki Nilay İbiloğlu 6 yıl önce kaçarak evlendi. 4 yaşında Zeynep ve 15 günlük Irmak isminde kızları olan çift, geçtiğimiz günlerde gelen 11 yıllık hapis cezasıyla şok yaşadı. Evliliklerinin ardından kendisine açılan kamu davası nedeniyle ırza geçme ve alıkoyma suçlarından 11 yıl hapis cezasına çarptırılan ve cezası Yargıtay tarafından onanan Raşit Bayar dün tutuklandı. Ödemiş Başsavcılığı'nın talimatı üzerine gözaltına alınan Bayar, önce Bayındır Adliyesi'ne götürülerek kimlik tespiti yapıldı. Daha sonra hastaneye götürülerek sağlık kontrolünden geçirilen iki çocuk babası Raşit Bayar, Ödemiş'e götürülerek Kapalı Cezaevi'ne teslim edildi.

'BEN SUÇ İŞLEMEDİM'

Oldukça üzgün olduğu gözlenen berber Raşit Bayar, "Artık çaresizim, ne yapacağımı, kime başvuracağımı bilmiyorum. Ben 11 yıl hapis cezası alacak bir suç işlemedim. Bir aile kurdum ama bugün mahkeme kararı ile o ailemi, henüz bir aylık dahi olmayan kızımı bırakıp cezaevine gidiyorum. Devlet büyüklerimizin vicdanına sesleniyorum. Bu adalet vicdanları rahatlatan bir adalet değil, aksine vicdanları yaralayan bir adalettir" diye konuştu.

'YUVAM BAŞIMA YIKILDI'
Kızlarına sarılarak gözyaşı döken ve oldukça bitkin görünen Nilay Bayar'ı ise yakınları sakinleştirmeye çalıştı. Yaşadıklarına bir anlam vermekte güçlük çektiğini belirten Nilay Bayar, "Biz bu kadar ağır bir suç işlemedik. Erken yaşta evlenmekle hata ettik ama bu 6 yıl sonra karşımıza 11 yıllık hapis cezası olarak çıkmamalıydı. Biz birbirimizi seviyorduk ve evlenmek için kaçtık. Geçen 6 yılda da iyi bir aile olduğumuzu kanıtladık. Mutlu bir yuva kurduk. Ancak 11 yıllık hapis kararı yuvamızı başımıza yıktı" dedi.

'MÜCADELE EDECEĞİM'
Eşini kurtarmak için sonuna kadar mücadele edeceğini belirten Nilay Bayar, "İki çocuğumla yapayalnız kaldım. Benim mutlu yuvam dağıldı. Ama pes etmeyeceğim. Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'e, Başbakanımız Tayyip Erdoğan'a, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımıza mağduriyetimizi anlatmak, sesimizi duyurmak için elimden geleni yapacağım" şeklinde konuştu.

Mevlüt DAĞDEVİREN / SABAH

BİZE ULAŞIN