Beşi bir yerde mucize

Dördüz beklerken temmuz ayında beşiz sahibi olan İbrahim-Özlem Bulut çiftinin bebekleri, solunum yetmezliği tedavisinin ardından 85 gün sonra taburcu edildi

Yozgatlı İbrahim (32) ve Özlem Bulut (29) çifti, ikinci çocuk sahibi olma istekleri düşükle sonuçlanınca hayal kırılığı yaşadı. Bunun üzerine Özlem Bulut, yumurtaların çoğalması için ilaç kullandı. Bir süre sonra hamile kalan genç kadın, yapılan muayenesi sonucu dördüz bebek sahibi olacağını öğrendi. Bir erkek çocuk annesi Bulut, gebeliğinin 25. haftasında erken doğum riskiyle Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.

5'İ ANCAK BİR BEBEK EDİYORDU

Hastanede uygulanan tedavi ile doğumu 10 gün geciktirilen Özlem Bulut, 7 Temmuz'da sezaryenle doğum yaptı. Ancak dördüz beklerken ağırlıkları 800 ve 1000 gram arasında biri kız beş bebek dünyaya getirdi. Bebekler akciğerlerinin yeterince gelişmemesi nedeniyle solunum desteği için kuvöze konuldu. Solumları yeterli hale gelince kuvözden çıkarılan bebekler, 85 gün sonra dün taburcu edildi. Bebeklere Ömer Faruk, Yunus Kerem, Davut Ege, Zeynep Muteber ve Muhammed Emin isimlerini verdiklerini anlatan marangoz baba İbrahim Bulut, ancak maddi olarak zorlanacaklarını söyledi. Hastanenin Başhekimi Doç. Dr Salim Erkaya ise annenin beşiz bebek doğumunun hem dünyada hem de Türkiye'de nadir görülen bir durum olduğunu belirterek, "Bebeklerin 5'inin toplam kilosu 3 kilo 800 gramdı. Yani neredeyse zamanında doğmuş bir bebeğin kilosu kadardı. Şu anki durumları ise gayet iyi" dedi.

BİZE ULAŞIN