Çöpten sanat eseri yaptılar

Yaşları 8 ile12 arasında değişen 18 çocuk 40'ın üzerinde çeşitil çöpü bir araya getirip resim yaptı. 2 aylık çalışmada "İstanbul Manzaraları" temalı dört güzel tablo ortaya çıktı

İstanbul'da 3 ay boyunca çöplükleri dolaşıp gözlemlerde bulunan 18 çocuk, çöpten sanat eseri çıkardı. Çöpten resim yapmasıyla ünlü Brezilyalı sanatçı Vik Muniz'i örnek alan çocuklar, plastik çöp kovası, pet şişe, balon, zımpara, bulaşık sepeti, telefon parçalarının da aralarında bulunduğu 40'ın üzerinde çöpü bir araya getirerek resim yaptı. Yaşları 8 ile 12 arasında değişen çocuklar Ataşehir Belediyesi'nin 'Sanat ve Sorumluluk' projesi kapsamında el becerilerine göre seçildi. Çöp haline gelen atık malzemelerle sanatın toplumsal sorunlarda kullanılabileceğini göstermeyi hedefleyen projede çocuklar, çöpten resim yapmasıyla ünlü Brezilya'lı sanatçı Vik Muniz'in hayatını inceledi.

ÖRNEK ALDILAR
Sanatçı Muniz'in hayatını anlatan bir belgesel izleyen çocuklara, Muniz'in Rio'da dünyanın en büyük çöplüğünde yaşayan insanların yaşam şartları, hayat öyküleri hakkında bilgiler verildi. Muniz'in hayatından etkilenen çocuklar, üç ay boyunca hem Ataşehir hem de İstanbul'da çöplüklere giderek inceleme yapıp, çöplerde yaşayan, yaşamını kazanan insanlarla ilgili gözlemlerde bulundu. Çalışma kapsamında çöpten resim yapmayı öğrenen çocuklar, aralarında plastik çöp kovası, pet şişe, balon, zımpara, bulaşık sepeti, tükenmez kalem, cep telefonu parçaları bulunan 40'ın üzerinde çöpü bir araya getirerek bir sanat eseri ortaya çıkardı. Çocuklar heykel atölyesinde iki aylık bir çalışma sonucunda ses, ışık özellikleri de olan 'İstanbul Manzaraları' temalı dört tablo yaptı. Tablolar Ataşehir'de bulunan parklara yerleştirildi. Öğrencilerin çöpten yaptığı enstrümanlar bugün sergilenmeye başlayacak.

GURUR DUYUYORUZ
Tüm Türkiye'ye örnek olan 'mavi kapak' projesini başlatarak bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, "Bu bizim çocuklarımızla gurur duymamızı sağlayan bir proje oldu" dedi.

BİZE ULAŞIN