Taksim'de protesto

Taksim Meydanı'nın yayalaştırılması projesi, protesto edildi.

Taksim Meydanı'nda, CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil ve CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi'nin de destek verdiği, CHP İstanbul İl Örgütü ve bazı sivil toplum kuruluşları üyelerinden oluşan grup, pankart açarak, slogan attı.

Meydanda bir süre gitar çalıp şarkı söyleyen sanatçı Bilgesu Erenus, grup adına yaptığı açıklamada, kentlerin kültürel kimliğini ve toplumsal belleğini oluşturan, koruma altına alınmış kamusal alanların ortadan kaldırılmasını öngören projelerin hayata geçirildiğini söyledi.

Projeyle, Cumhuriyet ve demokrasi tarihinin en önemli kentsel, kamusal ve toplumsal simge alanlarından olan Taksim Meydanı ve Gezi Parkı'nın yok edileceğini öne süren Erenus, projenin çağdaş meydan düzenlemesi ve ulaşım planlaması ilkelerinden, bilim ve teknikten uzak, koruma ve hukuk kuralları ihlal edilerek, yürütüldüğünü iddia etti.

Vatandaşlara, üzerinde ''Taksim hepimizin'' yazan temsili tapu senetleri dağıtan bazı grup üyeleri, protestonun ardından Taksim Meydanı'nda kısa süre oturma eylemi yaptı.

Grup, daha sonra olaysız şekilde dağıldı.
BİZE ULAŞIN