Sandıklarda gizlenen tohumlar köyü ihya etti

Belediyenin girişimiyle ninelerin sandıklarından çıkan tohumları kullanıma sokan Seferihisarlılar, nesli tükendiği sanılan organik ürünlerini Tohum-Takas Şenliği'nde sergiledi

Gerçek bir tohum cenneti olan Anadolu toprakları, günden güne bu mirası kaybediyor. Tek kullanımlık hibrit tohumların yaygınlaşmasıyla, üretimin "Al-Ek -At" modeline dönüşmesi, küçük ölçekli üreticilerin belini büküyor ve üretimin dışa bağımlı bir hal almasına neden oluyor. Seferihisar Belediyesi'nin geçen yıl başlattığı Tohum Takas Şenlikleri ise yerel tohumların takas yoluyla yeşertilmesini ve korunmasını sağladı. Belediye görevlileri köyleri tek tek dolaşarak ninelerin sandıklarında saklavdığı tohumları topladı. Bu tohumlar 21 bin fideye dönüştü ve bütün köylerde ekildi. Bu köylerden en büyüğü olan 400 haneli Orhanlı organik üretimde Türkiye'nin bir numarası haline geldi. Köyün, tüzel kişiliğine ait zeytinyağı ve mandalina reçeli fabrikası bulunuyor. Bu yıl Seferihisar'ın Orhanlı köyünde ikincisi gerçekleştirilen Tohum Takas Şenliği'nde yine yüzlerce üretici tohumlarını takas etti. Şenlikte bir araya geldiğimiz Seferihisar Belediye Başkanı Avukat Tunç Soyer, 2006'da çıkan yasayla tohumlara tescillenme ve patent koşulunun getirildiğini söyledi. Yasanın tohum satışını yasakladığını, bunun da tohumu metalaştırdığını hatırlatan Soyer, "Oysa tohumlar bu toprakların zenginliğidir" dedi. Tunç Soyer, dünyada tohum piyasasını 10 tekelin elinde tuttuğunu ve bu şirketlerin aynı zamanda kimyasal tarım ilacı ve kanser ilaçları ürettiğini belirterek, "Bu çok dramatik bir durum" diye konuştu. Seferihisar'da 220 organik tohum topladıklarını, bunların 84'ünü çimlendirdiklerini, 21 bin fide elde ettiklerini anlatan Soyer, tohumların büyük kısmının ninelerin sandıklarından çıktığını, o yüzden bazı tohumlara o ninelerin adlarını verdiklerini söyledi.

CAN YÜCEL'İN VASİYETİYDİ
Çoğunluğu domates, salatalık, bakla, kavun ve karpuzdan oluşan bu fidelerden sera oluşturduklarını anlatan Soyer sözlerini şöyle sürdürdü: "Can Yücel'in tohum bankası vasiyetini hayata geçirdik. Artık 'Can Yücel Tohum Banka'mız var." Elde ettikleri fideleri 14 okulun bahçesine de diktiklerini ve tohumları çocuklara emanet ettiklerini de ifade eden Soyer, şubat ayında Seferihisar'da Türkiye'nin en büyük organik pazarını açacaklarının müjdesini de verdi.

BİZE ULAŞIN