Deprem korkuttu Kandilli rahatlattı

Büyükçekmece merkezli 3.8'lik deprem, diken üstündeki İstanbulluları korkuttu. Uzmanlar ise "Aktif almayan fayda normal bir hareketlilik" dedi

İstanbul'da dün 11.17'de, merkez üssü Büyükçekmece Gölü'nün kuzeydoğusundaki kara parçası olan, 3.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi Ulusal Deprem İzleme Merkezi (UDİM) Müdürü Prof. Dr. Doğan Kalafat, "Bu bölgede zaman zaman bu büyüklükte çok hafif ve hafif şiddette depremler görülebilmektedir" dedi. Kalafat'ın yaptığı açıklamada "Depremin meydana geldiği alanda önemli deprem üretecek aktif fay parçaları bulunmamaktadır. Ancak çok küçük tali faylar sık aralıklarla olmasa da zaman zaman bu büyüklükte, çok hafif ve hafif şiddette depremler üretebilmektedir" denildi. Kalafat, "Büyükçekmece'deki 4 şiddetinde, genel olarak İstanbul'un diğer noktalarında ise 3 şiddetinde hissedildi. Çok çok kısa bir sürede meydana geldi. Şiddeti çok düşük olduğundan bu depremin artçısı da olmaz zaten" diye konuştu. Uzmanlar ise depremi şöyle yorumladı: Prof. Dr. Oğuz Gündoğdu (İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi): 3.8 çok telaşlandıracak bir deprem değil. Beklenen İstanbul depremini tetikleyici bir özelliği yok. Sadece 17 Ağustos'taki büyük Marmara depreminde kırılan fayın enerjisinin bir kısmı bu faylara gitmişti. Kırılan fayın etkilediği enerji şimdi açığa çıktı. Prof. Dr. Şükrü Ersoy (Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Bölüm Başkanı): Marmara Denizi'ndeki fayların gelecekte büyük deprem oluşturabileceğini gösterdi. Böyle bir depremin hemen büyük deprem getireceğini söylemek yanlış olur. Ama Marmara'daki fayların canlı olduğunu göstergesidir. Prof. Dr. Berkan Ecevitoğlu (Anadolu Üniversitesi Uydu ve Uzay Bilimleri Araştırma Enstitüsü Öğretim Üyesi): 3.8'lik deprem, büyük bir deprem değil. Marmara ve Saros'u izliyorum. Ciddi boyutta bir deprem için artış yok. Her şey normal bir seyir içinde gidiyor.

'Depremi tahmin ettik'
Doğa Hareketleri Araştırma Derneği Başkanı Fuat Agalday Yeşilköy'deki istasyonda 10 Ekim'de sıra dışı hareketlilik görüldüğünü belirterek, "Marmara'da hafta içinde 4 büyüklüğünde deprem bekliyorduk. Arkadaşlarla yazıştık" dedi. Aileler okullara koştu İstanbul
Büyükçekmece'de yaşayan veliler, deprem sonrası okullara koştu. Veliler, çocuklarını dersten almak istedi. Ancak okul yönetimleri, endişe edecek bir şey olmadığı gerekçesiyle çocukları ailelerine vermedi. Bazı vatandaşlar, deprem öncesinde denizin çekildiğini öne sürdü.

Topbaş: Bir ikaz daha aldık
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, merkez üssü Büyükçekmece olan 3,8 büyüklüğündeki depremi "ikaz" olarak değerlendirdiklerini belirterek, "Korkunun ecele faydası yok, tedbir almak, tedbirli olmak zorundayız" dedi. Büyükçekmece Arıtma Tesisi Atıksu Tüneli inşaatındaki incelemesinin ardından Topbaş, yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Bunların bize uyarı nitelikli olmasını diliyoruz. Zamanında doğru adım atılmadığı için bugün sıkıntı yaşanıyor. Galata- Pera bölgesinde 100 yıl önce yapılan yapılar var. Taşıyıcı sistemlerine müdahale edilmemişse olası büyük depremlerde ancak yüzde 2,5'u etkilenebiliyor. Ama 1998 öncesi yapılan binaların etkilenme oranı yüzde 55."

BİZE ULAŞIN