Bayramda çocuk olmak

Türk Kızılayı maddi durumu yetersiz 780 çocuğa bayramlık hediye etti.

Dünyanın dört bir yanında, dil, din, ırk ayrımı yapmadan insani yardım için çalışan Türk Kızılayı, bu kez yetim ve öksüzlerin yüzünü güldürdü. Geçtiğimiz günlerde açılan Kızılay İstanbul Şube Başkanlığı, büyük bölümü engelli olan yetim ve öksüz 500 çocuğa bayramlık hediye etti.

39 ilçeyi kapsayan dağıtımlar, Kızılay gönüllüleri ve PTT kargo aracılığı ile aynı anda tüm İstanbul'da yapılırken Kızılay İstanbul Şube Başkanı İlhami Yıldırım, biri engelli, ikisi yetim 8 yaşındaki üç çocuğun bayramlıklarını vermek üzere ailelerin evlerine konuk oldu.

İlk olarak Fatih'te bulunan Hasene Uysal'ın ailesinin kapısını çalan Şube Başkanı Yıldırım, küçük kız ve ailesiyle sohbet etti. 7 yıl önce babalarını kaybeden ailenin evinden böbrek hastası çocukları nedeniyle ayrı bir dram çıktı. Yıldırım, 6 yıldır böbrek hastası olan ve haftanın üç günü diyalize girmek zorunda kalan çocuğunun sağlığına kavuşması için gözyaşı döken anneye, konuyla yakından ilgilenecekleri sözünü verdi.

Şube Başkanı Yıldırım, projenin doğuşu ve gelişimi ile ilgili şunları söyledi; "Resmi açılışın üzerinden sadece bir gün geçmişti. Yönetim kurulu üyemiz Büşra Bahar Köylübay'ın "Siz hiç bayram da çocuk oldunuz mu?" diye sorduğu soruyla başladı bu defaki mutluluk hareketimiz. Derin bir ah çektik çocukluğumuz düştü aklımıza, yüzümüzde anlamlı anlamsız bir gülümseme. Düşledik o an; Ellerimizde şeker torbaları, ceplerimizde renkli misketler, babalarımızın aybaşında ayırdığı parayla kendilerine değil bizlere aldığı elbiseler, yeni alınmış bayramlık "aslında okul" ayakkabıları ve aklımızda acaba bu bayram para verirler mi diye düşlediğimiz komşu babaları…

En çok onları severdik dedi bir arkadaşımız, Rukiye Teyze ve Ünal Amca. Çünkü hem şeker hem para verendi bu iki ihtiyar, şeker tadında.

Kaybetmişiz geçenlerde, bir telefon konuşmasın annesi söylemiş, uzun zamandır görememenin serzenişleri arasında. Ve eklemiş; "aldınız mı çocuğun bayram kıyafetlerini?"

Türk Kızılayı İstanbul Şubesiydik biz, bir çocuktan fazlasıydı elbette annelerimizin sorduğu soruda ki giz. Bir çocuktan fazlası, sıvattı kollarımızı…

BİZE ULAŞIN