Bakan'dan vatandaşlara uyarı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kurban Bayramı'nda hayvanlara eziyet edenler hakkında, hayvan başına 2 bin lirayı aşan idari para cezaları uygulanacağını bildirdi.

Salı 23.10.2012 00:00
ABONE OL

Eroğlu, yazılı açıklamasında, bayram münasebetiyle yapılacak kesimlerde hayvanlara eziyet edilmemesi uyarısında bulundu.

Kurban Bayramı'nın insanların iyilik ve merhamet hislerini meydana çıkarması bakımından önemli olduğuna işaret eden Eroğlu, ''Dini vecibemizi yerine getirir, elimizde bulunanları ihtiyaç sahipleri ile paylaşırken, bu güzel bayrama, hayvanlarımıza eziyet ederek halel getirmeyelim'' ifadelerini kullandı.

Hayvanların uygunsuz şekillerde yakalanması, uygun olmayan gereç ve şartlarda kesim yapılması gibi insani ve dini bakımdan uygun olmayan hallerin, hayvanların gereksiz yere acı çekmelerine neden olacağının altını çizen Eroğlu, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nda, ''Hayvanların kesilmesi, dini kuralların gerektirdiği özel koşullar dikkate alınarak hayvanı korkutmadan, ürkütmeden, en az acı verecek şekilde, hijyenik kurallara uyularak ve usulüne uygun olarak bir anda yapılır. Hayvanların kesiminin ehliyetli kişilerce yapılması sağlanır'' hükmünün yer aldığını vurguladı.

Bu hükme aykırı hareket edenlere hayvan başına 813 lira idari para cezası uygulanacağını bildiren Eroğlu, şunları kaydetti:

''Söz konusu kanun uyarınca yürürlüğe konulan 'Kurban Hizmetlerinin Diyanet İşleri Başkanlığınca Yürütülmesine Dair Yönetmelik' hükümlerine aykırı hareket edenlere de hayvan başına 2 bin 37 lira idari para cezası kesilecek. Hayvanları Koruma Kanunu'na göre; hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek yasak olup, bu hükme aykırı davrananlara 406 lira idari para cezası uygulanır. Kesin olarak öldüğü anlaşılmadan hayvanların vücutlarına müdahalede bulunmak da yasak. Bu hükme aykırı davrananlara 406 lira para cezası uygulanacak.''

Kurban Bayramı'nı da kutlayan Eroğlu, bayram süresince Orman ve Su İşleri Bakanlığı İl Şube Müdürlükleri tarafından gerekli önlemlerin alınacağını, kurban kesim ve satış yerleri ile ilgili denetimlerin de yerel yönetim birimleri ile müşterek yapılacağını kaydetti.