Çocuk yaşta birine ilk kez yapay kalp

Türkiye'de ilk kez çocuk yaşta biri yapay kalp takılarak hayata döndürüldü. 16 yaşındaki Yusuf Eneç, ameliyattan hemen sonra solunum aletinden çıkarak ayağa kalktı

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hastanesi'nde kalp nakli bekleyen 16 yaşındaki Yusuf Eneç, Türkiye'de ilk kez çocuk yaşta birine total yapay kalp takılmasıyla yaşama döndürüldü. Son 15 günde yapay solunum aletine bağlanan, intra aortik balon pompası ile yaşatılan ve böbrek yetmezliği başlayan hastaya, Türkiye'de çocukluk yaş grubunda ilk kez uygulanan bir ameliyatla total yapay kalp takıldı.

KALBİ TÜMDEN ÇIKARILDI

Yusuf Eneç, ameliyattan hemen sonra yapay solunum aletinden çıkarak ayağa kalktı. Ameliyatla ilgili bilgi veren DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Öztekin Oto, "Yaşaması için nakil gereken Yusuf'un kalbi tümden çıkarıldı. Yapay kalple nakil bekleyecek ve günlük yaşantısını hastane dışında da sürdürecek hale geldi. Yapay kalbi taktığımızda hemen böbrek yetmezliği azaldı, hastamız düzeldi. Bugün bulunsa kalbi hemen takabiliriz, organlar normal hale geldi. O gün kalbi bulup taksaydık başarısız olurduk" dedi. Yusuf Eneç'in, iki kardeşini kalp kası bozulması sebebiyle kaybettiğini aktaran Prof. Dr. Oto, "Her ikisinde de karın ağrısı ile başlamış. Onun için karın ağrısı olur olmaz babası Gaziantep'te doktora götürmüş. Kalp kasının bozuk olduğu tespit edilince bize geldi. Çocuk kardiyolojisi bölümü inceledi. Kalbinde yetmezlik olduğu belirlendi. Desteklerle idare ettik, beklemeye çalıştık. Son günlerde kötüleşmeye başladı. Yoğun bakımda izlenirken yapay serum aletine bağlandı ve böbrek yetmezliği başladı. Böbrek yetmezliğini düzeltmeye başladığımız dönemde son noktaya geldiğimiz belliydi. Başhekim Mehmet Refik Bey'in gayretleriyle bu cihaz temin edildi ve total yapay kalp takıldı" diye konuştu.

TÜRKİYE'DE 8'İNCİ

Hastanın kalbindeki hem sağ hem sol ventrikülü çıkardıklarını, kalbinin yerinde olmadığını, göğüs kafesine yapay kalp yerleştirildiğini anlatan Oto, "Bu Türkiye'de sekizinci, bu yaşta ise ilk defa uygulanıyor. Bir an evvel yeni bir kalbin bulunması, en önemli amacımız. Bugün bulunsa hemen takabiliriz" dedi. Bayramdan önce takılan total yapay kalple çifte bayram yaşayan ve hayata yeniden merhaba diyen Yusuf Eneç, ameliyatı yapan ve cihazı temin edenlere teşekkür ederek, "Yaklaşık 7-8 aydır buradayım. İnsanların organ nakli konusunda daha duyarlı olmasını istiyoruz. Önce sağlığıma kavuşmak, daha sonra ise bıraktığım okuluma devam etmek istiyorum" şeklinde konuştu. Ağabeyi Mahmut Eneç ise diğer kardeşlerini aynı rahatsızlıktan kaybettiğini hatırlatarak, halkın organ bağışı konusunda daha duyarlı olmasını istedi.

'BENİM İÇİN ÇİFTE BAYRAM'
İnsanların organ nakli konusunda daha duyarlı olmasını isteyen Yusuf Eneç, "Bayram öncesi takılan yapay kalple adeta çifte bayram yaşıyorum. Ameliyatı yapan ve cihazı temin edenlere teşekkür ediyorum" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN