Suriyeli sığınmacılara bayramlık dağıtıldı

Adıyaman'da kurulan ve 5 bin 400 kişinin yaşadığı çadır kentte, Suriyeli sığınmacılara bayramlık dağıtıldı.

Adıyaman merkeze bağlı Bebek köyü yakınlarında, yaklaşık 500 dönümlük alanda kurulan çadır kentte yaşamlarını sürdüren Suriyeliler, bayramlık sevinci yaşadı. Suriyeli sığınmacılara 15 bin adet bay-bayan kazak, etek ve pantolon, 20 bin adet bay-bayan ve çocuk iç çamaşırı, 10 bin adet bay-bayan ve çocuk ayakkabısı ile terlik dağıtımı yapıldı.

Hayırsever iş adamlarının desteğiyle alınan bayramlıkları, Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş ve beraberindekiler kendi elleriyle verdi. Vali Demirtaş, Suriyeli çocukları severek onlarla yakından ilgilendi. Suriyeli sığınmacılar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye'ye minnettarlıklarını dile getirerek, tüm vatandaşların bayramını tebrik etti.

Vali Demirtaş, çadır kentin yapısından da bahsederek, Suriyelilerin tüm ihtiyaçlarının karşılandığını kaydetti. Devletin tüm imkanlarını seferber ettiklerini vurgulayan Demirtaş, "Şu an yaklaşık 5 bin 400 Suriye vatandaşını misafir ediyoruz. Onların hem barınma ihtiyaçları, hem de iaşe ihtiyaçları tamamen devlet tarafından karşılanıyor. Hem devletin imkanları, hem de hayırsever vatandaşların imkanlarıyla giyim yardımı yapıldı. Onların Kurban Bayramı öncesinde bayramlıklarıyla güzel bir bayram geçirmelerini diliyoruz" dedi.

Adıyaman'da 520 dönüm arazi üzerinde yaklaşık 10 bin kişilik bir çadır kentte 5 bin 400 Suriyeli vatandaş bulunurken, kurulan çadır kent; biri bekar mahallesi olmak üzere 6 mahalleden oluşuyor.

Öte yandan, çadır kentte; elektrik, su ve kanalizasyon alt yapıları döşenmiş, ayrıca her mahalleye çocuk oyun alanları, WC, duş, bulaşıkhane, çamaşırhane, mescit, TV çadırları ve muhtarlık dahil tüm ayrıntılar düşünülerek hazırlanmış.

BİZE ULAŞIN