Acemi kasaplar iş başında

Her Kurban Bayramı'nda olduğu gibi yine acemi kasaplar iş başındaydı. Binlerce kişi hastanelere akın etti.

KOPAN PARMAĞINI ALARAK HASTANEYE KOŞTU

Kocaeli'de kurbanlığı kesmeye çalışırken, dolanan ipin parmağını kopardığı bir kişi, kopan parmağını tutarak geldiği hastanede ameliyata alındı.

Kullar Mahallesi'nde dolanan kurbanlık ipinin parmağını koparması üzerine, kopan parmağını elinde tutarak bir yakınıyla Kocaeli Devlet Hastanesi'ne gelen Ahmet Ata, burada yapılan ilk müdahalenin ardından Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi.
Ata, kopan parmağının tekrar yerine dikilmesi için ameliyata alındı.

Bu arada, kentte kurban kesimi sırasında çeşitli yerlerinden yaralanan 51 kişi de hastanelerin acil servislerine akın etti. Çoğu el ve parmaklarından bıçakla yaralanan acemi kasapların bazıları da kurbanlıkların boynuz ve ayak darbeleriyle yaralanarak hastanelere başvurdu.

''ACEMİ KASAP VARDI YA, İŞTE O BENİM''

Kesim sırasında yaralanan vatandaşlardan 24'ü Kocaeli Devlet Hastanesi, 18'i İzmit SEKA Devlet Hastanesi, 9'u da Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne müracaat etti.

Hastanelerin acil servislerine başvuran acemi kasaplar, yapılan ilk müdahaleden sonra taburcu edildi. Kurban kesimi için hazırlık yaptığı sırada elini kesen Mustafa Koç da hastanedeki tedavisinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, acemilik yüzünden kazayla elini kestiğini belirterek, ''Hani acemi kasap vardı ya, işte o benim'' şekline espri yaptı. Eline 7 dikiş atılan Koç, ''Daha kurban kesimine başlamamıştık, bıçak elimdeydi dalgınlıkla bıçağı elime vurdum'' dedi.

ANKARA'DA 502 KİŞİ HASTANELİK OLDU

Ankara'da kurbanlık kesmek isterken yaralanan 502 kişi hastanelere başvurdu.

Başkent'te kurbanlıklarını kesmeye çalışırken el, kol ve bacaklarından yaralanan 18 kişi Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 15 kişi Keçiören Meslek Hastalıkları Hastanesi, 250 kişi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 6 kişi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 33 kişi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 150 kişi Dr. Nafiz Körez Sincan Devlet Hastanesi, 3 kişi Ankara Ulus Devlet Hastanesi, 4 kişi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, 3 kişi Hacettepe Üniversitesi Hastanesi ve 20 kişi de Etimesgut Devlet Hastanesi'nde tedavi gördü. Yaralıların büyük bölümü tedavilerinin ardından sonra taburcu edildi.

KONYA, KARAMAN VE AKSARAY'DA YAKLAŞIK 324 KİŞİ YARALANDI

Konya, Karaman ve Aksaray'daki çeşitli hastanelerden aldığı bilgiye göre, Kurban Bayramı'nın ilk gününde, Konya, Karaman ve Aksaray'da kurban keserken el, kol, ayak ve bacaklarından yaralananlar hastanelerin acil servislerine başvurdu.

Vatandaşlardan bazıları ambulansla, bazıları da kendi imkanlarıyla hastanelere götürüldü. Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi başta olmak üzere Konya'da yaklaşık 223, Aksaray'da 71, Karaman'da 30 kişinin tedavisi yapıldı. Yaralananların çoğu, ayakta yapılan tedavilerinin ardından taburcu edildi.

İZMİR, AYDIN VE UŞAK'TA 305 KİŞİ HASTANELERE BAŞVURDU

İzmir, Aydın ve Uşak'ta, kurban kesmeye çalışırken yaralanan yaklaşık 305 kişi hastanelere başvurdu.

İzmir'de, kurbanlıklarını kesmeye çalışırken el, kol ve bacaklarından yaralanan 113 kişi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne, 56 kişi Ege Üniversitesi Hastanesi'ne, 35 kişi ise Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurdu. Yaklaşık 30 kişi ise diğer hastanelerde tedavi gördü. Aydın'da ise 43 kişi kesik şikayetiyle kentteki çeşitli hastanelerin acil servisinde tedavi altına alındı. Uşak'ta da 28 acemi kasap, hastanelere başvurdu.

NEVŞEHİR

Nevşehir'de kurban keserken yaralanan 187 kişi hastanelik oldu.

Kurban Bayramı'nın birinci gününde, il genelinde kurbanlarını kesmek isteyen veya kasaplara yardım etmeye çalışan vatandaşlar, acemiliklerinin kurbanı oldu. Kentte kurban kesiminin başlamasının ardından çeşitli yerlerinden yaralanan 187 kişinin, Nevşehir İ. Şevki Atasagun Devlet Hastanesi, özel hastane ve poliklinikler ile ilçe hastanelerinde tedavi altına alındığı öğrenildi.

ERZURUM, AĞRI, ARDAHAN VE KARS'TA 158 KİŞİ HASTANELERE BAŞVURDU

Erzurum, Ağrı, Ardahan ve Kars'ta kurban kesmeye çalışırken kendini yaralayan 158 kişi hastanelere başvurdu.

Kurban kesimi sırasında acemiliklerinin kurbanı olan bazı vatandaşlar, ellerindeki ve ayaklarındaki kesikler nedeniyle hastanelerin acil servislerine müracaat etti. Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne 30, Yakutiye Araştırma Hastanesi'ne 20, Palandöken Devlet Hastanesi'ne ise 40 kişi başvuruda bulundu.

Bu arada Kars Devlet Hastanesi'nde 40, Ağrı Devlet Hastanesi'nde 23, Ardahan Devlet Hastanesi'nde ise 5 kişinin tedavi altına alındığı öğrenildi. Vatandaşların bir kısmı ayakta tedavi gördükten sonra taburcu edildi. Erzurum'da vatandaşlar, kurban kesimi için daha çok belediyenin belirlediği alanları tercih etti. Bazı vatandaşların ise kurbanlıklarını kamyonetten indiriken ve yere yatırırken zorlandığı görüldü.

BURSA

Bursa'da, kurban keserken yaralanan yaklaşık 150 kişi, hastanelere başvurdu.

Kurban Bayramı'nın ilk gününde, Bursa'daki hastanelerin acil servisleri, kurban keserken yaralananların akınına uğradı. Çoğunlukla el, kol ve bacaklarından yaralanan vatandaşların bir kısmı, kendi imkanlarıyla, bir kısmı da 112 Acil Servis ekipleri tarafından hastanelere ulaştırıldı.

Kentin doğusundaki merkez Yıldırım ilçesinde bulunan Şevket Yılmaz Eğitim Araştırma Hastanesi başta olmak üzere, Çekirge Devlet Hastanesi, Muradiye Devlet Hastanesi ve Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi ile bazı özel hastanelere yaklaşık 150 kişi başvururken, bunlardan büyük bölümünün tedavileri yapılarak evlerine gönderildi. Tedavileri süren vatandaşların ise durumlarının iyi olduğu öğrenildi. İnegöl ilçesinde de kurban keserken yaralanan 60 kişinin İnegöl Devlet Hastanesi'ne başvurduğu bildirildi.

MANİSA

Manisa'da kurban keserken yaralanan 80 kişi, çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı.

Kurban Bayramı kapsamında kent merkezinde belirlenen 10 noktada kurban kesimi devam ediyor. Kurbanlıklarını kesmeye çalışırken el, kol ve bacaklarından yaralanan 80 kişi, kentteki çeşitli hastanelere başvurdu.

Manisa Devlet Hastanesi'nde 30, Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi'nde 20, Merkez Efendi Devlet Hastanesi'nde 15, özel hastanelerde ise 15 kişi tedavi altına alındı. Hastanelerin acil servisinde yoğunluğa neden olan vatandaşların bir kısmı ayakta tedavi gördükten sonra taburcu edildi. Diğer yaralıların durumlarının da iyi olduğu öğrenildi.

KIRIKKALE

Kırıkkale'de kurbanlıklarını kesmeye çalışan vatandaşlar, kesim sırasında çeşitli yerlerinden yaralanarak hastanelerde tedavi altına alındı.

Kurban kesimi sırasında kesici aletlerle ya da hayvan darbeleriyle yaralanan 105 kişi, kentteki çeşitli hastanelere başvurdu. Özel araçlar ve ambulanslarla hastanelere giden acemi kasaplar yoğunluğa neden olurken, yaralıların bir kısmı ayakta tedavi gördükten sonra taburcu edildi.

SAKARYA

Sakarya'da 1 saat içinde 32 kişi, kurban kesimi sırasında kendini yaralayarak hastanelere başvurdu.

Şehrin çeşitli ilçelerinde bayram dolayısıyla kurbanlıklarını kesmeye çalışan vatandaşlar, kesim sırasında çeşitli yerlerinden yaralanarak hastanelerde tedavi altına alındı. Bıçakla yaralanan ya da kurbanlığı devirmeye çalıştığı sırada darbe alan 32 kişi, kentteki çeşitli hastanelere başvurdu. Özel araçları ve ambulanslarla hastanelere giden acemi kasaplar, yoğunluğa neden olurken, yaralıların çoğu, ayakta tedavi edildikten sonra taburcu edildi.

ADIYAMAN

Adıyaman'da kurban keserken yaralanan yaklaşık 40 kişi hastanelere başvurdu.

Adıyaman'da kurban kesmeye çalışırken yaralanan acemi kasaplar, kentteki çeşitli hastanelerin acil servislerine müracaat etti. Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinde görevli Doktor Gazi Narcı, sabahtan itibaren kurban keserken yaralanan kişilerin hastanelerine gelmeye başladığını belirtti. Gelen yaralıların hayati tehlikelerinin bulunmadığını aktaran Narcı, şu bilgiyi verdi:

''Bir vatandaşımızın ayağı kırıldı. Diğerleri ise küçük el kesmelerinden ibarettir. Vatandaşlarımızın bu işi ehline bırakmaları gerekiyor. Ayrıca, umuma açık yerlerde de kurban kesmemeleri gerekiyor.''

Yaralılardan Mustafa N. de kurban keserken diğer arkadaşının bıçağına maruz kaldığını belirterek, zaman zaman bu tür yaralanmaların olabileceğini dile getirdi. Necati D. ise kurban keserken parmağını kestiğini ve böyle bir olayın ilk kez başına geldiğini aktardı. Ali K. da kurbanlık ineği yere yatırırken altında kaldığını ifade ederek, bu sırada ayağının kırıldığını anlattı. Bu arada hastane yetkilileri, şimdiye kadar yaklaşık 40 kişinin hastanelere başvurduğunu belirtti.

DENİZLİ

Denizli'de kurbanlıklarını kesmeye çalışırken yaralanan 110 kişi, hastanelerde tedavi altına alındı.

Kent merkezinde ve ilçelerde kurban kesmeye çalışan 110 kişi, acemiliklerinin kurbanı oldu. Kesici aletlerle ya da hayvan darbeleri sonucunda yaralanan vatandaşlar, kentteki çeşitli hastanelere başvurdu. Hastanelerin acil servisinde yoğunluğa neden olan vatandaşların bir kısmı ayakta tedavi gördükten sonra taburcu edildi.

KAYSERİ

Kayseri'de kurban keserken yaralanan 53 kişi hastanelik oldu.

Kurban Bayramı'nın birinci gününde, il genelinde kurbanlarını kesmek isteyen veya kasaplara yardım etmeye çalışan vatandaşlar, acemiliklerinin kurbanı oldu. Kentte kurban kesiminin başlamasının ardından çeşitli yerlerinden yaralanan 53 kişinin, Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ve ilçe hastanelerinde tedavi altına alındığı öğrenildi.

ZONGULDAK

Zonguldak'ta kurban kesmek isterken çeşitli yerlerinden yaralanan 56 kişi hastanelere başvurdu.

Kurban Bayramı'nın birinci gününde kurbanlıklarını kesmek isterken yaralanan il merkezinde 9, Devrek'te 12, Ereğli'de 3, Gökçebey'de 5, Alaplı'da 7 ve Çaycuma ilçesinde 20 hastanelerin acil servislerine kaldırıldı. Ayakta tedavi edilen acemi kasapların, taburcu edildikleri öğrenildi.

BARTIN

Bartın'da kurban keserken yaralanan 22 kişi hastanelerin acil servislerine başvurdu. İl genelinde kurban kesmeye çalışan veya kasaplara yardım etmek isteyen vatandaşlar, acemiliklerinin kurbanı oldu. Çeşitli yerlerinden yaralanan 22 kişinin, Bartın Devlet Hastanesi'nde ve ilçe hastanelerinde tedavi altına alındığı öğrenildi.

YOZGAT

Kurban Bayramı'nın ilk gününde, Yozgat'ta kurbanlıklarını kesmeye çalışan 56 kisi hayvan darbeleri ve kesici aletlerle yaralandı.

Yozgat Devlet Hastanesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, kurbanlıklarını keserken yaralanan 56 kişi, hastanenin acil servisinde tedavi altına alındı. Kurbanlık hayvanların boynuz ve tekme darbeleri ile kesici aletlerden yaralanan bazı vatandaşların bir kısmı ayakta tedavi edilerek taburcu edilirken, bazıları da gözlem altına alındı. Bir boğanın boynuz darbeleriyle yaralanan 1 kişinin ise durumunun ağır olduğu öğrenildi.

BİZE ULAŞIN