Açlık hormonuyla ömür 22 yıl uzadı, sıra insanda

Karaciğerde üretilen açlık hormonunun farelerde ömrü yüzde 40 uzattığı kanıtlandı. İnsan üzerinde benzer sonuç alınırsa ömrün 22 ile 33 yıl arası uzatılması hedefleniyor

ABD'deki UT Southwestern TIP Merkezi'nde yapılan araştırmada açlıkta ortaya çıkan hormonun ömür uzatmaya etkisi ölçüldü. Araştırmanın başkanlığını yürüten moleküler biyoloji ve farmakoloji profesörü Dr. Steven Kliewer; sonucu, "Farelerin aç kalmadan da bu hormonu üretmesini sağladık" diye özetledi. "Hormon fibroblast büyüme faktörü- 21" adı verilen ve kısaca FGF21 olarak tanımlanan bu hormon vücut tarafından biraz fazla salgılandığında iyi bir diyetin sağlayacağı bütün faydaların alındığı gözlendi. Horm onu aşırı üreten erkek f a r e - lerin ortalama yaşam süresinin yüzde 30, dişilerinde yüzde 40 uzadığı açıklandı. Kemik yoğunluğu azalsa da, yaşlılık nedeniyle hiçbir kırık olmadığı da belirlendi. Çalışma insanlarda da birebir işe yararsa, ortalama ömrün 22 ile 33 yıl arasında uzayabileceği iddia edildi. Türkiye'den uzmanların görüşleri ise şöyle:

DETAYLI ÇALIŞMA GEREK

Prof. Dr. Tangül Müdok/ Medipol Üniversitesi Temel Tıp Bilimleri Histoloji ve Embriyoloji Uzmanı: FGF21 yağlanma, insülin direnci, trigliseridler, kolesterol düzeyleri ile yakından ilişkili bir hormondur. Dışarıdan verildiğinde birçok metabolik hastalığı iyileştirebiliyor. Daha detaylı çalışmaların yapılması gerektiği unutulmamalı.
Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz / Endkronoloji ve Metabolizma Uzmanı: Bu çalışma karaciğerden salgılanan bir hormon ile açlık hissi yaratılmasına yönelik. Hormonal çalışmalarda insan vücudu aynı tepkileri göstermeyebilir.
Doç. Dr. Serdar Dağ / Nörolog: Kontrollü olarak verilen büyüme hormonunun yararına yönelik çalışmalar yapıldı. Ancak kanserojen olduğu yönünde eleştiriler var. Kontrollü verilirse büyüme hormonu tedavilerini destekliyorum. Hatta yaşlı hastalarıma uygulayıp beyin hasarlarının ilk aşamasını geri döndürdüğüm bile oldu.
Prof. Dr. Ziya Mocan / Medical Park Acarkent Polikliniği Direktörü: Büyüme faktörleri çeşitli hastalıklarda kullanım için bir şekilde tıbba girecek. Bu tür araştırmalar, büyüme faktörlerinden olumlu sonuçlar çıkması noktasında umut veriyor.
Doç. Dr. Barış Akıncı / Medical Park İzmir Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı: Hayvanda deneysel olarak oluşturulan mutasyonlar her zaman insanlar için bir tedavi kapısı açmayabiliyor. Yine FGF21 ile yapılmış araştırmada bu hayvanlarda ciddi kemik kitlesi kaybı ve dişilerde kısırlık gözlendi. Potansiyel tedavi edici yönleri araştırılırken bu etkilerin de göz önüne alınması gerekecek.

BİZE ULAŞIN